Yeni Doğmuş Bebeklerde Hastalık Önleyici Tedbirler

0
359

Guthrie Deneyi (PKU Deneyi): Bu deney fenilketonüri olarak tanınırve kısaca PKU deneyi de denir. Bebeklerin hemen hemen hepsinde beşinci gün uygulanır ve albümin salgısında doğuştan olan anormalliğin erken teşhisine yarar.

yeni doğmuş bebek aşıları
yeni doğmuş bebek aşıları

Yeni doğmuş bebeğin topuğundan süzgeç kağıdıyla kan damlacıkları emilir ve gerekli tıbbi araştırmalar yapılır. Bu deney, adını Amerikalı bilim adamı A. Guthrie’den almıştır.

Tüberküloz (Verem)- BCG-Koruyucu Aşı: Bilim adamları yıllardan beri küçük çocukların vereme yakalanmalarını önlemek için araştırmalar yapmaktadır. Bugün yeni doğmuş bebeğe zayıflatılmış tüberküloz basili enjeksiyonu ile (BCG aşısı) aktif bağışıklık oluşturulabilmektedir. Çocuklarda en sık rastlanan tüberküloz türü ‘sığır tipi’dir. Bu tip basil, çocuklarda lenf bezleriyle kemikleri enfekte eder. Son yıllarda çevre sağlık koşullarının giderek düzelmesi bu hastalığın yaygınlaşmasını önlemiştir.

Yeni Doğmuş Bebeğe Yapılan Aşıdan Neler Beklenir?

1. Mümkün olduğu kadar erken yapılan ve etkisini ancak 8-10 hafta sonra gösteren aşı, bebeği ve özellikle hastalık tehlikesine açık olan küçük çocukları hastalıktan korur.

2. Hastanelerin bebek servisindeki çocukların hepsine aşı yapılarak genel bir aşılanma sağlanmış olur.

3. Henüz tüberküloz salgınının olmadığını saptamak için yapılan negatif tüberkülin tepkisinin daha sonraki aşılanmalarda gerekli koşulu, yeni doğmuş bebeklerin aşılanmalarında aranmaz.

4. Bu aşıya çok iyi dayanılabilir, yalnız çok ender durumlarda komplikasyonlar görülebilir.

5. Pratik olarak aşı yapılmaması için bir neden yoktur.

Koruyucu Aşının Etki Süresi

Tüberküloza karşı yapılan koruyucu aşının etkisi yaklaşık olarak 7-8 yıl sürer. Kural olarak aşıdan sonra yapılan tüberküloz basil tepkisi de bu süre içerisinde daima pozitif görünür. Bundan ötürü, aşının yaklaşık olarak 12 yıl sonra, çocuğun o zamana dek tüberküloza yakalanmadığı sayımından gidilerek tekrarlanması uygundur.

 

 

Yorum Yapın, Soru Sorun

yorum

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.