Yavru Köpek Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

0
1855
labrador ve golden yavru köpek
labrador ve golden yavru köpek

Yavru köpek beslemeye karar verdikten sonra bilmemiz gereken bazı şeyler var. Bunlardan bir tanesi köpeği yavru olarak ve annesinin altından almaktır. Çünkü annesinin altından alınmayan yavruların nelere maruz kaldığını ve annesinden nasıl ayrıldığını yeterince beslenip beslenemediğini bilemiyoruz. Şimdi adım adım neler yapmamız gerektiğini öğrenelim.
Yavru köpek alırken dikkat etmemiz gereken en başlı şey yavrunun en az 55 gün anasının yanında kalmış olmasıdır. Çünkü köpekler genlerindeki özellikleri yaşamları boyunca kullanabilmesi için sağlıklı olmaları gerekmektedir. Bu sağlık yavruların ana sütünden başka yerde aranmamalıdır.

Yavrular en az 55 gün ana sütüyle beslendikten sonra anasının yanına yavruyu seçmeye gidebiliriz. Yavruları kargo ile almanın çok olumsuz tarafları vardır bunları bu yazıyı okuduktan sonra daha iyi anlayacaksınız.

En az 55 gün ana sütüyle beslenen yavrular arasına gireriz ve “gel  oglum”, “gel kızım” gibi yavruları çağırırız. Yavruları çağırırken uzakta dururuz. Yavruların dikkatini dağıtacak hiç bir şey olmamalı ve elinizde avucunuzda yavruları besleyecek hiç bir şey olmamalı. Yavruları ayakta durarak çağırmalısınız.

Size koşan yavrulara tepki göstermeyin. Yavrulardan bir tanesi sizin onu seçmenizi sağlayacaktır.  Bu dakika da yaşananlar artık alfa-kurt ilişkisinin temelidir. (alfa-kurt ilişkisini diğer yazılarımdan takip edebilirsiniz)

Yavruyu seçtikten sonra bir havlu ve eski model tic toc saate ihtiyacımız var. Beyaz ya da krem bir havlu tertemiz ve kokusuz olmalıdır. Bu havluyu annenin üzerine sürterek, anneyi bu havluyla temizleyerek, annenin yavrunun yattığı yere sürerek  anne kokusunu havluya iyice işlemesini sağlarız. Bu yaptığımız işlem yavrunun annesinden ayrıldığı ilk gecesinde genlerinde olan doğal özellikleri kaybetmesini engelleyecektir.

Anne kokusu sinen havluyu tik taklı saate sararak yavrunun yatacağı yere bırakırız. Yavru annesinin kalp atışlarını dinleyerek annesinin kokusuyla uyuyacaktır. Yavrunun annesinden ayrıldığı ilk gece yaşayacağı kaos ve krizi böylelikle önlemiş oluyoruz.

Zaman geçtikçe havludaki anne kokusu yavaş yavaş kaybolacaktır ve yavru yavaş yavaş yalnız olmayı öğrenecektir. Ama yalnız değildir, siz varsınız.

Yorum Yapın, Soru Sorun

yorum

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.