Whatsapp Güvenlik Bildirimi – Bu sohbete gönderdiğiniz mesajlar ve yaptığınız aramalar uçtan uca şifrelemeyle korunmaktadır.

0
10880

5 Nisan 2016 Whatsapp Güvenlik Bildirimine Göre;

“Bu sohbete gönderdiğiniz mesajlar ve yaptığınız aramalar uçtan uca şifrelemeyle korunmaktadır.”  Bütün kullanıcıların her mesaj sayfasında gösterilen whatsapp güvenlik bildirimi çoğu yurdum insanı tarafından virüs olarak algılandı.

Whatsapp’ın bu yeni bildirimi ne anlama geliyor ? 

whatsapp güvenlik uçtan uca şifreleme
whatsapp güvenlik uçtan uca şifreleme

Askeriyede kullanılan telsizlerde ki kriptolama sistemine benzer bir sistem whatsapp için düşünülmüş ve uygulanmaya başlanmış.

Uçtan uca şifreleme sistemi nedir ?

Uçtan uca şifreleme sistemini whatsapp için anlatmam gerekirse özet ile karşıya gönderdiğiniz mesaj bir şekilde şifrelenerek anlamsız karekterler halinde ulaşiyor ve gönderdiğiniz kişinin telefonunda bu kod tekrar yazdığınız mesaja dönüşüyor. Bu sayede mesaj iletimi esnasında araya girip yazdığınız mesajı alan birisi bir kod ile karşılaşıyor ve bu kodu çözemiyor. Siz mesajı yazdığınızda mesajı gönder tuşuna bastığınızda mesajda selam yazdıysanız bu mesaj bir kripto ile şifrelenerek ( nasil bir şifreleme yöntemi kullandıklarını acıklamadılar ) örneğin 10312313n12jk3n1kj13njnkj1n1kj23n12jk31n gibi karmakarışık bir kod halinde alıcı kişiye iletiliyor, alıcı kişinin cihazında bu şifre tekrar selam olarak mesaja çevriliyor ve kriptoplama daha doğrusu şifreleme olayında whatsapp kendisi dahil olmak üzere kimsenin mesajlarınızı okuyamacağını iddaa ediyor.

Peki bu mümkün mü ?

Evet mümkün. Çok yeni bir teknoloji de değil.

Belki de kim bilir bu uçtan uca şifreleme yöntemi oldu diye illegal arkadaşlar kendi aralarında güvenle illegalliklerini nasil uygulayacaklarının detaylarını görüşebilirler. Sonuç olarak telefon ile sms ya da arama kaydı operatorlerde mevcut. İllegal işlerin yakalanma riski var. Bu da suçlu arkadaşlara whatsapp’ın bir müjdesidir kannımca.

Whatsapp güvenlik değişikliği biz temiz ve suçsuz insanlar için herhangi bir şeyi değiştirmedi.

Whatsapp güvenlik uçtan uca şifreleme onay nedir?

Whatsapp’ın bu uygulamasına onay verirseniz bundan sonra bir daha “Bu sohbete gönderdiğiniz mesajlar ve yaptığınız aramalar uçtan uca şifrelemeyle korunmaktadır.” ibaresini görmezsiniz ve mesajlarınız şifre ile gönderilir. 

Peki onaylamazsanız ne olur ? Tahmin ediyorum ki bir süre daha şifresiz gönderim yapar sonradan şifreli gönderime mecburi bırakılırsınız.  Whatsapptan dünyayı kurtaran yurdum insanı bu olaylara çok değer vereceğine eminim. 

 

Daha fazla bilgi almak için resmi kaynak:  https://www.whatsapp.com/security/

İngilizcesi olan kardeşlerime : https://www.whatsapp.com/security/WhatsApp-Security-Whitepaper.pdf

Yorum Yapın, Soru Sorun

yorum

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.