Türkiye Kimyasal Saldırılara Karşı Hazırlandı

0
376

Türkiye Suriye’den gelecek herhangi bir kimyasal saldırıya karşı önlem almak için bazı girişimlerde bulundu. Kimyasal bir saldırıyı önlemek için henüz yeterli teknolojiye sahip olmasak da elimizden geleni yapalım mantığıyla Suriye sınır hattının bazı bölgelerine KBRN (kimyasal biyolojik radyoaktif nükleer) araçları yerleştirildi.

Suriye Sınırına Kimyasal Önlem
Suriye Sınırına Kimyasal Önlem

Güneydoğudaki bu  KBRN araçları olası bir kimyasal saldırıyı biraz daha önceden haber verebilir, bir kimyasal saldırının türünü etkilerini ve benzeri hesaplamaları yapabilir boyuttadır. Yani bir yumruk yiyeceksek ne kadar hızlı bir yumruk yediğimizi bilmek istiyoruz. Örneğin bir yumruk geliyor burnumuzun ortasına bunu 1 saniye öncedesinden hesaplıyoruz. Bu yumruk burnumuzu kıracak, burnumuzda ki kırık 2 haftaya kadar iyileşmeyecek. Bunu 1 saniye önceden bilmek ne kadar büyük bir önlem ?

Sakarya’dan gelen KBRN aracında 4 uzman görev almaktadır. Ceylanpınar’a konuşlandırılan bu cihaz eminim yüreklere su serpmiştir.

Van’dan Akçakale’ye gelen bir Kimyasal Temizleme Çadırı kurdu. Bu çadır şu anda Suriye’den gelen yaralıların hastaneye sevk ediyor. Bu şekilde tıbbi destek veriyor. Aynı tıbbi destek Afyonkarahisar’dan getirilen Kilis’e kurdurulan Kimyasal temizleme çadırıyla da verilmektedir.

Hatay’da ise Reyhanlı ve Yayladağ bölgelerine kurulan KBRN araçlarıyla Suriye’de meydana gelebilecek iç savaş ve Suriye’den Türkiye’ye olası bir saldırıya karşı görev yapacaklar.

Yorum Yapın, Soru Sorun

yorum

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.