Türk Dil Bayramı’nın 82. Yıl Dönümü Kutlu Olsun!

0
656

26 Eylül, 1. Türk Dil Kurultayının toplandığı gündür ve bu kurultayda alınan kararla Dil Bayramı olarak kutlanır. Peki Türk Dil Bayramı nasıl kutlanmaya başlandı?

Türk Dil Bayramı
Türk Dil Bayramı

Dil konusundaki çalışmalara halkın da katılması gerektiğini düşünen Atatürk, 10 Temmuz 1932‘de 1. Tarih Kurultayı çalışmaları esnasında Çankaya köşkünde bulunan dil ve tarih uzmanlarına dille ilgilenmenin vaktinin geldiğini söylemiş ve fikirlerini sormuştur. Büyük bir sevinçle karşılaşınca Türk Tarihi Tetkik Cemiyeti’ne kardeş bir cemiyet olarak Türk Dili Tetkik Cemiyeti kurulmasına karar verilmiştir.
12 Temmuz 1932’de Türk Dil Kurumu kurulmuş ve 26 Eylül 1932‘de Türkçe Kurultay adı verilen ilk genel kurulu başlamıştır. Bu toplantının saz şairlerinden köylü kadınlara,gazetecilerden bilim adamlarına uzanan katılım profili bu toplantının ulusal niteliğini yansıtmaktadır. Kurultayın açılış konuşmasında amacın Türkçeyi ulusal dil düzeyine çıkarmak, yazı dili ile halk dili arasındaki açığı kapatmak olduğu belirtilmiştir.Kurultayın son gününde , her yıl 26 Eylül’ün Dil Bayramı olarak kutlanması önerisi oybirliği ile kabul edilmiştir.
Milli kültürümüzün ayrılmaz parçası olan ve Türk milletinin gelişmesinde değişmez rolü bulunan Türk Dil Bayramı‘nın 82. yıl dönümü kutlu olsun!

Yorum Yapın, Soru Sorun

yorum

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.