Temiz Yürek: Azer Bülbül

2
662

Subutay Kesgin desem tanıdık geldi mi yahut birisini çağrıştırdı mı? Duygularım desem, İllede Sen desem, Üzülmedim ki desem, Dokunmayın Çok Fenayım desem, hadi bir de Zoruna Mı Gitti Gardaş diyeyim.. Evet, sahne adıyla Azer Bülbül ve evet aramızdan ayrılışının 3. yılı.

Azer Bülbül
Azer Bülbül

Dinlediyseniz demeyeceğim ki bu yazıyı okuyup şu zamana kadar bir kez olsun Azer’i dinlemeyen yoktur, o yüzden fark ettiyseniz diyorum sesinde hep bir haykırma ifadesi var. Arabeskin tavrı bu diyebilirsiniz lakin değil. Titrer, hele ki haykırarak başladı mı titremeye, dökülür tüm temiz yüreğinde biriken talihsiz kaderini. Şimdi neden bir dönemin insanlarının ve hala devam eden, dinleyen kişilerin her parçasından, her parçasının nakaratından, her nakaratta ki tek kelimeden bir ömrün çetelesini çıkardığını söyleyeyim size. Aslıda olay basit; aynı mahallenin çocukları hepsi. Aynı dili konuşuyorlar, aynı duyguları benzer şekilde yaşıyorlar. Azer ise o mahallenin abisi, bütün bu hepsine ses veriyor. Samimiyet işte olay, aynı samimiyette aynı dili konuşabilmek.

Metin Üstündağ bir program öncesi Azer Bülbül ile karşılaşıyor ve aralarında geçen bir diyaloğu şöyle anlatıyor dergide; ”kendime çay doldururken o geldi. ‘çay içer misiniz’ diye sordum. ‘he içerim kardaş sağol’ dedi titreyerek, ona da bir bardak doldurdum, getirdim. Tiplerimize uyduramamış olmalıyız ki: ‘çaycı mısınız’ diye sordu, ben de: ‘komedyen misiniz’ diye atağa geçtim. ‘yok kardaş müzisyenim ben arabesk fantezi dalında’ dedi. Toparlamak için: ‘çok güleçsiniz de onun için komedyen misiniz diye sordum’ dedim. ‘Güleçliğimiz insanlığı sevmemizden kardaş’ dedi.” Kelimelerin büyüklüğünün farkına varın; GÜLEÇLİK, İNSANLIK, SEVGİ birde bu kelimelerin beraber kullanılmasıyla temiz yürekliliğin farkına varın.

Her taraf bembeyaz ve fonda Azer. Yağan kar temizliği ifade ederken, Azer ise kötü kaderin kederini haykırıyor. Temiz yürekli Azer’in kötü kaderini dinliyorum ölümünün yıl dönümünde ve saygı ile anıyorum.

Yorum Yapın, Soru Sorun

yorum

2 YORUMLAR

  1. Azer Bülbül ü cok guzel anlatmissin. Allah rahmet eglesin. bu acidan bakamayan cok insan var. sadece muzigini begenmediği için olumunu sallamayan… bir sanatciyi hayatiyla kisiligiyle karakteriyle tanimak anlamak cok daha iyi. Teşekkürler Emre.

    • Asıl ben teşekkür ederim. Çünkü birey anlatmak istediklerinin doğru biçimde iletildiğini görünce mutlu oluyor. Çizgisi bozulmayan insanların uzun yaşaması en büyük temennimiz.

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.