Telefon Tablet ve Bilgisayar Oyunlarının Çocuklara Zararları

0
2260

Aslına bakılırsa biz yetişkinler de biliyoruz tablet telefon ve bilgisayar oyunlarının çocuklara zararları nı bildiğimiz halde oynuyor ve oynatıyoruz.

Örneğin son zamanlarda oynadığım ve en saran oyun BBTAN. Oyununu tahminimce (mesleki açıdan değerlendiriyorum) 3 yaşında bir çocuk oynarsa otizmli olabilir, 5 yaşında bir çocuk oynarsa dünya ile arasındaki bağ zayıflar, 7 yaşında bir çocuk oynarsa psikolojisi ve gözleri bozulabilir. Hatta okul, ders ve benzeri eğlencesiz öğretici şeylerle arasındaki ilgi bağı zayıflar.

Telefon tablet ve bilgisayarın çocuklara zararları

Telefon tablet ve bilgisayarın çocuklar için ne kadar zararlı olduğuna vurgu yapmama gerek yok bunu zaten bir çok yazımda anlattım. Fakat ama lakin bu oyunu oynadıktan sonra benim bile bazı devrelerim yanmış olabilir.
BBTAN oyununda rekorum tam 228, yakın arkadaşlarım ve tanıdıklarıma bu oyunu yükledim ve rekorumu kırmalarını istedim. Tabi ki mümkün olamadı cünkü en mükkemmel BBTAN oyuncusu benim. Kafayı yemeden bu oyunda 228 yapabildiğime gerçekten çok şaşırıyorum. (sonradan da hile ile 690 yapıp nirvanada oyunu telefondan sildim) Şaka bir yana oyunu oynamaya ilk başladığım haftalarda denge problemi yaşadım. Oturduğum yerden kalkarken sarhoş gibi dengeli yürümekte zorluk çektim. Gözlerim hareketli nesneleri takip etmekte zorluk çekti. Bazen midem bulandı bazen de baş ağrısı yaptı. Bu oyun 30 yaşında bir adama bunları yapıyorsa ve 30 yaşında bir adam bu oyunu ısrarla oynuyorsa düşünün çocuklar ne yapsın.

bilgisayar oyunlarının çocuklara zararlarını
bilgisayar oyunlarının çocuklara zararlarını

Aileler Neler Yapabilir?

Burada devreye aileler veliler büyükler girecekler. Çocuklarınızı böyle oyunlardan uzak tutun. Çocuklar için telefon tablet bilgisayar ve elektronik diğer oyuncaklar yerine içinde elektrik devresi bile olmayan tamamen mekanik olarak çalisan oyuncaklar ve oyunlar temin edin.
Yeni doğan kuzenime ışıklı bir oyuncak alındığı zaman dahi büyük tepki gösteriyorum. Çünkü ben haftanın 5 günü otizmli çocuklara eğitim veriyorum. Tabi ki otizmin tek sebebi tablet telefon bilgisayar oyunlar ve benzeri şeyler değil. Otizm hakikatten de henüz çözülememiş fakat kısaca anlamak gerekirse bireyin dünya ile arasındaki bağın zayıflaması anlamına gelmektedir. Bu bağı bazı oyunlar, bazı genetik özellikler ve henüz araştırmalar sonucunda bulamadığımız diğer şeyler de zayıflatabilir ya da tamamen koparabilir. Çocukların gerçek dünyayı anlaması için onları telefon tablet ve bilgisayardan uzak tutmak gerekir.
Ankara’da çalıştığım yıllarda eski bir RAM müdürüyle sohbet ederken bu konuda literatürümüze henüz geçmemiş belki de hiç bi zaman geçmeyecek olan “piksel hastalığı” tabirini kullandı. 

Sonuç ?

Sonuç olarak çocukların telefon tablet kullanması bilgisayar oyunları oynaması telefonda oyun oynaması gibi şeyler annelerin ev işlerini yapmasında kolaylık olabilir. Ya da işi olan ebeveynin işlerini yapma sürecinde çocuğun yaramazlık yapmasını engellemek amaçlı da olabilir ama sonuç olarak gerçek dünya ile bağlantısını kopartmış oluyorsunuz. Yaşayan ve yaramaz bir çocuk yerine yaşamayan uslu bir çocuk elde ediyorsunuz. Telefon tablet bilgisayar ile olan alaka çocukları sadece otizmli yapmaz gerçek dünyaya olan ilgisini de azaltabilir. Bu yetişkinler için de geçerli herkes için geçerli. Biz yetişkinler zaten kendi devrelerimizi sürekli Tv izleyerek yakmışız. Bari çocuklarımızın saf beyinleri yanmasın.

Biraz bilinçlenerek tablet telefon ve bilgisayar oyunlarının çocuklara zararları nı iyi kavramak ve çocuklardan bu tarz elektronik aletleri uzak tutmak gerekiyor.
(argo tabirlerim için kusura bakmayın bazı şeyleri bazı insanlara anlatmak için içimden geldiği gibi davranıyorum)

 

Yorum Yapın, Soru Sorun

yorum

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.