Tarhana otu nedir? Tarhana otu ile çorba nasıl yapılır?

11
18663

Önce tarhana otunu anlatalım, 20-50 cm boylarında çalı görünümlü yumuşak tüylü sarı çiçekli ve güçlü kokulu bir bitkidir. Salatalara ve turşu kurmada kullanılır.

tarhana otu
tarhana otu

Bu otun memleketi İzmir, Manisa, Aydın ve ilçelerdir. Tarhana yapımında bu ot olmazsa olmazdır. Bizler ninelerimizden öğrendiğimiz usulle yapmaya devam ediyoruz.  Evet şimdi ortalama 4 kişilik bir aile için verdiğim ölçüler yeterli olacaktır.

 Malzemeler:

  • 3 kilo etli kırmızı biber,
  • 3 kilo kuru soğan,
  • 5 kilo domates,
  • 2 kilo süzme(kese yoğurdu) yoğurt,
  • 4 kilo un,
  • Bir bağ tarhana otu,
  • Bir çay bardağı tuz

Hazırlanışı:
Önce tüm malzemeler güzelce yıkanır, doğranır büyükçe ve bir tencereye tüm malzemeler konur,
en üstüne de tarhana otumuzu çeşmenin altında iyice çırptırarak yıkadıktan sonra, temiz bir tülbente sarar tencerenin en üstüne koyarız ve kapağı iyice kapatırız. Önce ağır daha sonra biraz daha hızlı ateşte 2 saat kadar pişiririz.
Ocağımızdan indirdikten sonra ılımaya bırakırız, geniş bir hamur leğenine dökeriz ve yoğurdumuzu ve unumuzu ekleyerek yoğururuz. Bir gece ekşimesi için bekletiriz.
Ertesi gün sabah erkenden temiz örtülerin üzerine rüzgar alan bir yerde kaşıkla tarhanamızdan parça parça alır yayarız ve kurumaya, rüzgarlanmaya bırakırız.
Gün boyunca hamur parçalarını çevirerek içini dışını kuruturuz, çok sertleşmemesine de dikkat ederiz, çünkü ellerimizle ovalarken ellerimiz kesilebilir orta kıvamda iken içeri alırız.
3 -5 komşu toplanır, önce köpüklü bir Türk kahvesi içeriz, sonra paçaları toplar, işe girişiriz, iki kişi tarhana hamurlarını avuçlarıyla ovalar ve inceltme işi yapar, diğer iki kişi de elekten geçeriz. Geniş tepsilere sereriz ve en az 20 gün gölgede arada karıştırarak kuruturuz tuzuna da bakmalıyız. Kuruyan tarhanalarınızı bez keselerde saklayabilirsiniz, dileyen buzdolaplarında saklayabilir. Afiyet olsun.

Yorum Yapın, Soru Sorun

yorum

11 YORUMLAR

  1. Bu otun memleketi İzmir, Manisa, Aydın ve ilçelerdir. Tarhana yapımında bu ot olmazsa olmazdır. Yani kısaca bu otu ege bölgesinden bulabilirsiniz. Araştırın bulamazsanız bize tekrar yazın biz size kargolayalım. Hediyemiz olsun.

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.