Sigarayı Bırakmanın Psikolojik Yolları

2
1186

Sigara piyasada en kolay bağımlılık yapan maddedir. Sigarayı bırakmak için piyasada çok fazla ürün vardır. Çok fazla da yöntem anlatılmaktadır.

sigarayi birakmanin alternatif yollari
sigarayi birakmanin yollari

Sigarayı bırakmak ancak psikolojik bir yolla mümkündür. Hep derler iradeli olmak evet. Sigarayı bırakmak öncelikle sigarayı bırakacak gücünüz olduğuna inanmakla geçer. Eğer bu gücü kendinizde göremiyorsanız kendinizi hafife alıyorsunuz demektir.

Aynaya baktığı zaman “ne güzel bir insanım ben” diyebilen herkesin sigarayı bırakabileceğine eminim.  Sigarayı bırakmak öncelikle bireyin kendisine verdiği değer konusunda şüphe duymamasıyla başlar. Yani çok değerli olduğunuzu ve bir çok zor şeyi başarabileceğinize inanmalısınız. İnanmıyorsanız geçmişinizde yaşadığınız zor bir durumu nasıl çözdüğünüzü düşünün.

Adım adım sigarayı bırakma:

-Sigarayı bırakmak için gereken güce sahipsiniz.  (buna inanmıyorsanız buna inanana kadar bekleyin, kendinizi ölçün tartın, yakınlarınızla konuşun, sigarayı bırakanlarla görüşün)

-Sigarayı bıraktıktan sonra cinsel performansınızın ne kadar artacağını hayal edin?  (bu kısmı tanıdıklarınıza sormanıza gerek yok)

-Sigarayı bıraktıktan sonra hangi hastalıklara yakalanmaktan kurtuluyorsunuz? (sorunun cevabını araştırın bilgi sahibi olun.

-Sigarayı bıraktıktan sonra sosyal çevrede nelerle karşılaşacaksınız ? (tanıdığınız insanlar nasıl tepki gösterecek, sigarayı bıraktığınız için nasıl takdir edileceksiniz düşünün)

-Sigarayı bıraktıktan sonra çevrenizde sevdiğiniz kimlere örnek olacaksınız?(sizin sigarayı bırakmanızla sizi örnek alan sigara içen ya da içmeyen arkadaşlarınız dostlarınız oğlunuz kızınız sizden nasıl etkilenecek? düşünün)

-Sigarayı bırakmak için 1 deneme yapın.  1 gün boyunca sigara içmeyin. Eğer 1 gün boyunca sigara içmezseniz bunu 1 gün boyunca yapabildiğinizi görürsünüz. 1 gün boyunca yapabildiğiniz bir şeyi hayatınız boyunca yapabilirsiniz.

-Sigarayı bıraktıktan sonra birisi size sigara ikram ettiğinde gururla sigara içmediğinizi söyleyin.

-Sigarayı bırakma konusunda endişeleriniz çoksa  alternatif söylemler kullanın. Örneğin “sigarayı bırakmak” kelimesi kolunuzun bacağınızın kesilmesi kadar kötü bir anlama geliyorsa kimseye sigarayı bırakıyorum ya da sigarayı bıraktım demeyin. “Sigara içmiyorum artık. Ben kullanmıyorum.” gibi farklı cümleler kurun.

-Sigarayı bırakanların kilo aldığı efsanesine inanmayın, böyle bir şey siz istemezseniz olmuyor. Neye inanırsanız hayatınızda o gerçekleşir. Sigarayı bırakanlar kilo alacaklarına inanarak yemek yer ve kilo alır. Siz sigarayı bıraktıktan sonra kilo alacağınıza inanmanız gerekmiyor.

-Sigarayı bırakmayı bir problem haline getirmeyin. Yani sigarayı bırakacağım diye kendinizi sıkıntıya sokmayın. Öncelikle 1 gün sigarayı bırakarak deneme yapın.  Bırakabileceğinizi gördükten sonra içiniz daha da rahatlayacak ve sigarayı bırakma gücüne sahip olduğunuzu göreceksiniz.

Yorum Yapın, Soru Sorun

yorum

2 YORUMLAR

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.