Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Nedir ? İşleyişi Nasıldır ?

0
1629

Özel eğitim ve rehabilitasyon genelde engellilerin rehabilite edildikleri merkezlerdir. Bu merkezlerde eğitim alan bireylerin amacı ileride yalnız kaldıkları zaman tek başlarına hayatlarını kimseye muhtaç olmadan idame ettirebilmeleridir.

özel eğitim ve rehabilitasyon
özel eğitim ve rehabilitasyon

Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinden işitme engelli öğrenciler, fiziksel engelli öğrenciler, görme engelli öğrenciler, otizmli öğrenciler, down sendromlu öğrenciler, özel öğrenme güçlüğü çeken öğrenciler, özgül öğrenme güçlüğü çeken öğrenciler ve zihinsel engelli öğrenciler eğitim alabilirler.

Bu kadar farklı çeşit engele hitap ettiği için sadece özel öğrenme güçlüğü çeken öğrencilerin velileri öğrencilerini özel eğitime göndermek istememektedirler. Genel olarak çocuklarının askere gidemeyeceğini, engelli damgası vurulacağını sanmaktadırlar.

Bir engelli öğrenciye engelli damgası vurulması için öğrencinin hastane raporunda %50 engelli yazması gerekmektedir.

%50 engeli olan öğrenciler askerlikten muhaf sayılabilir, evlenmeleri için bazı kontrollerden geçebilirler ve devlet memuru olma konusunda farklı değerlendirilebilirler. Ama özel öğrenme güçlüğü, özgül öğrenme güçlüğü ya da %50 nin altında olan zihinsel engelli öğrenciler özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinden eğitim aldıkları için geleceklerinde önlerine herhangi bir engel çıkmayacaktır.

Ailelerin genelde benim çocuğum yemeğini kendisi yiyebiliyor, okula gidip gelebiliyor, konuşması düzgün, diyerek çocuklarına toz konduramadıkları için özel eğitime göndermek istememektedirler. Bu çocuklarına iyilik yapacakları yerde kötülük yapmalarına sebep olmaktadırlar.

Yorum Yapın, Soru Sorun

yorum

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.