Küstah Kimdir, Kime Küstah Denir ?

0
491

Her şey 15 Mayıs 1919 emperyalizme İzmir’de atılan ilk kurşunla başladı. 4 yıllık bir mücadele sonunda 24 Temmuz 1923’te Lozanla tapumuzu aldık.

kime küstah denir
kime küstah denir

29 Ekim 1923’te Cumhuriyeti ilan ettik. Mustafa Kemal asıl şimdi savaş başladı demişti. ’’En büyük savaş cahilliğe karşı verilen savaştır’’ deyip halkın eğitim,sağlık,siyasal vb. sorunlarını sabahlara kadar süren tartışmalarla çözümler buluyordu. Bu Cumhuriyet öyle fırsat eşitliği yarattı ki toplumda sınıf farkları en aza indirildi 1960 lı yıllarda iktidara gelen Adalet partisinin başbakanı Süleyman Demirel’i bile başbakan yaptı çünkü Süleyman Demirel köyde çobanlık yaparak geçimini sürdürüp okumaya çalışıyordu.

Lakabı ÇOBAN SÜLO olarak kalmıştı koskoca cumhuriyet ÇOBANIN bile başbakan olmasına izin veriyordu ama o çobanlığını hiçbir zaman bırakamadı muhalefete bunlar 3-5 kaz,3-5 koyun bakamaz diyerek halkı kaz koyun yerine koyup kendini çoban olarak görüyordu aynı kafada olan Turgut Özal,Recep Tayyip Erdoğan devam ettirdi.

Halka kendileri hakaret ediyordu ama hakaret edenin mizahçı Aziz Nesin’in olduğunu söylüyordu.Nedeni Aziz Nesin bu halkın yüzde 60’ı aptaldır demişti müjdat gezende sormuş abi neden öyle dedin 1982 anayasasına ithafen söylemiş yüzde 92 diyecektim ama dilim varmadı bu milleti çok seviyorum demiş hep Aziz Nesin gibi sanatçıları halka üstten baktıklarını söylediler ama gerçekte hakaret edenler kendileri oldu.Sahi ‘’küstah’’ kim?

 

Küstah:saygı tanımadan davranan (kimse)

Yorum Yapın, Soru Sorun

yorum

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.