Kıskançlık ve Kıskanç Bir Eşle Uğraşmanın Yolları

0
515

Kıskançlık her şeyi kapsayan, gerçeklere hiç kulak asmayan bir saplantı haline gelebilir. Kıskanç kişinin akıldışı korkuları, güzel bir ilişkiyi yıkmadan nasıl yatıştırılabilir acaba?

Kıskanç bir eşle uğraşmanın başlıca güç yanı, kıskançlığın, ötesinde duyguların birinde bulunmadan doymak bilmez bir iştaha sahip olmasıdır.

kıskanç eş
kıskanç eş

Kıskançlık neyle olursa olsun beslenebilir. Bir kocanın sokaktan gecen güzel bir kıza şöyle bir bakması, karısının kıskançlığını uyandırmaya yeter. Ama herhangi bir kıza bakmamak için gözle görülür bir çaba harcaması da, aynı sonucu doğurur. Kadın, “Şu kız sana sanki tanışıyormuşsunuz gibi baktı, sense bakışlarıyla karşılaşmamak için olmadık çaba gösterdin, gözlerini kaldırımdan kaldırmadın! Garip doğrusu! Onunla tanışmadığına emin misin? Ne saklıyorsun benden?” diyebilir.

Beslenebileceği gerçek olaylar yoksa kıskançlık gerekli yakıtı hayal ürünlerinden sağlayabilir. Son denece kuşkulu, her zaman soruşturan bir duygudur. Kıskanç kişiler durmadan gizli anlamlar taşıyan mektuplar, fotoğraflar, anlamlı faturalar ya da makbuzlar bulma eğilimindedirler. Aslında, bu gibi şeyleri aradıkları için bulurlar. Aynı birinde, kendilerince “kuşku uyandırıcı” hareketleri, bakışları, ses tonunu hemen ayırt etmekte çok ustadırlar. Bütün bunları kıskançlığı körükleyici yakıt olarak kullanırlar.

Çok bilindiği üzere sosyal medya paylaşımlarında kıskançlığın genelde sevgi fazlalığı olduğundan söz edilmektedir. Kıskançlığın özgüven eksikliğinden değilde sevgi fazlalığından olduğuna vurgu yapılır. Bunun aksine kıskançlığın en genel ve en çok görülen nedeni önceki yaşantılardaki kötü tecrübelerdir. Kişi sevgilisini kaybettiyse, başkasına kaptırdıysa bir sonraki ilişkisinde aşırı kıskanç olabilmektedir.

Yorum Yapın, Soru Sorun

yorum

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.