Kepler 62 ve Kepler 69

0
865

Gün geçtikçe evreni daha iyi tanıyor, daha iyi anlıyoruz. İlk olarak Kepler projesinden bahsetmek daha doğru olur. Dünya benzeri, üzerinde yaşam olabilecek gezegenleri tespit etmek maksadıyla 7 Mart 2009 tarihinde uzaya gönderilen Kepler Teleskop’u şu ana kadar 131 gezegeni tespit etti. Bunun yanı sıra 2740 gezegen adayı da var. Temelde bulunan gezegenlerin güneşinden yaşama uygun olanları tespit etmek olsa da sistemlerde ilk göze çarpan Jüpiter gibi gaz devleri oluyor. Bu da olumsuz sonuç gibi gözükse de bugüne kadar bir çok yaşam bölgesinde gezegen bulundu. Şüphesiz bunlardan en önemlisi de 600 ışık yılı uzaklıktaki Kepler 22-b adı verilen, Dünya’ya oldukça benzediği ve mavi bir gezegen olarak tahayyül edilen gezegen.

 

Hemen NASA tarafından Kepler Projesi’nde tespit edilen iki sistemden bahsedeceğim. İlki Kepler 62 yıldızı ve etrafındaki gezegenler. Kepler 62 Güneş benzeri bir gezegen değil K tipi bir yıldız. Çalgı takım yıldızında bulunuyor. Güneş’in 2/3 büyüklüğünde, parlaklığı 5 kat daha az. Daha yaşlı ve daha soğuk bir yıldız. Bu yıldızın etrafında olası yaşam bölgesinde iki adet gezegen bulundu. Kepler 62-f, Kepler 62-d. Bunun yanı sıra sistemin iç kısmında Kepler 62-d, Kepler 62-c ve Kepler 62-b gezegenleri bulunmakta.

Kepler 62-f Dünya’dan %40 daha büyük bir gezegen. 267 günlük periyot ile yıldızının etrafında dönüyor ve bilinen en küçük olası yaşam alanındaki Güneş Dışı Gezegen.

Kepler 62-e ise Dünya’dan %60 daha büyük. Olası yaşam bölgesinin iç kısmında yer alıyor ve periyotu 122 gün.

Diğer üç gezegen ise oldukça sıcak bölgedeler ve yaşam için hiç şansları yok.

 

 

kepler 62 diagram
kepler 62 diagram

Kepler 69 yıldızı ise Güneş benzeri, G tipi bir yıldız.  Güneş’in %93’ü kadar bir kütleye sahip. Aydınlatma gücü Güneş’in %80’i ve 2700 ışık yılı uzaklıkta. İki gezeni gözlemlenmiş, biri olası yaşam bölgesinden bayağı yakında diğeri ise olası yaşam bölgesinin sınırında iki gezegen.

Kepler 69-c Dünya’dan %70 olarak daha büyük ve olası yaşam bölgesinde olması sebebi ile bugüne kadar Güneş benzeri bir yıldız etrafında hareket eden ve olası yaşam bölgesinde bulunan Güneş dışı gezegen olmaya hak kazanmış gibi görünüyor. 242 günlük periyotu ile bu konuda Venüs’e benzemekte.

 

Kepler 69-b ise 13 günlük periyotu ile gezegenine oldukça yakın ve de oldukça sıcak bir gezegen. Yaşam için hiç bir şansı yok gözükmekte bu gezegenin de.

 

kepler 69
kepler 69

Kepler Projesi her astrofizik sevdalısının merak ile takip ettiği büyük bir proje şüphesiz. Evrende yalnız olmadığını bilmek için yapılan bu araştırmalar belki bazı çevrelerce gereksiz araştırmalar olarak gelebilir fakat yaşam amacımızın, neden yaşadığımız hakkındaki felsefi sorulara güzel bir cevaplar sunacağı pek aşikar gözüküyor. Üstelik Güneş benzeri bir yıldız etrafında olası yaşam bölgesinde gezegenler bulmak daha da sevindirici.

 

“Güneş benzeri bir yıldızın etrafında olası yaşam bölgesinde bir gezegen bulmak, Dünya benzeri bir gezegen bulma yolunda önemli bir dönüm noktası.” Thomas Barclay, Bay Area Environmental Research Institute, Kepler Projesinde Kepler 69 bulgularını yayınlayan astrofizikçi.

 

Kaynak: http://kepler.nasa.gov/news/nasakeplernews/index.cfm?FuseAction=ShowNews&NewsID=243

Yorum Yapın, Soru Sorun

yorum

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.