Kendi Kreminizi Kendiniz Yapın: Evde Yapabileceğiniz Yüz Kremi Tarifleri

0
1940

evde basit yüz kremi yapımı

Yaz mevsiminin başladığı şu günlerde yoğun güneş ışınlarının etkisiyle cildimiz daha da hassaslaşır. Kremler bir kadının cilt bakımında çok önemli bir yer tutar. Birbirinden faydalı birçok sebze, meyve, yumurta, zeytinyağı gibi malzemeleri de herhangi bir yüz kremine katarak cildiniz için daha etkili ve faydalı kremler ortaya çıkarabilirsiniz. 

Tarhana Çorbası
Tarhana Çorbası

Armut yüz kremi: Sulu ve olgun bir armut yarım çay bardağı sıcak suda iyice ezildikten sonra koyu bir sıvı haline gelir. Tortusu atılmak için süzülür. Tortusundan arta kalan sıvı içine bir kaşık krem atarak yüze sürülür. Armut kremi yüzün beslenmesi için yararlıdır. Kremi hazırlayıp ağzı kapalı küçük bir kaba (çanta boyu krem kutularının içine) koyarak buzdolabında 1 hafta saklayabilirsiniz.

Çay yüz kremi: Bir çaydanlığa bol miktarda çay ve çok az su koyularak demlenmeye bırakılır. Su az olduğu için demlenen çay buharlaşmadan ötürü ağır bir sıvı haline gelecektir. Süzülen çay suyu içine bir kaşık krem atarak iyice karıştırıp yüze sürmek cilt güzelliği ve parlaklığı bakımından oldukça faydalıdır.  Kremi hazırlayıp ağzı kapalı küçük bir kaba (çanta boyu krem kutularının içine) koyarak buzdolabında 1 hafta saklayabilirsiniz.

Salatalık yüz kremi: Bir salatalık rendelenip süzülür. Salatılık suyuna az miktarda su karıştırılır. Elde edilen karışımdan iki kaşık alınarak bir kaşık kremle karıştırılır ve yüze iyice yedirilerek sürülür. Bu krem özellikle yüzdeki kırışıklıkları yok eder ve cilde tazelik kazandırır.  Kremi hazırlayıp ağzı kapalı küçük bir kaba (çanta boyu krem kutularının içine) koyarak buzdolabında 1 hafta saklayabilirsiniz.

Zeytinyağlı yumurta yüz kremi: Bir fincan zeytinyağının içine bir yumurtanın sadece sarısı koyulur. İyice çırpıldıktan sonra 3 damla sirke eklenir. Mayonez kıvamına gelinceye kadar çırpılmaya devam edilir. Bu yolla hazırlanan krem parmak uçları ile yüze sürülerek 20 dakika beklenir. Sonra ılık sabunlu su ile yüz yıkanır. Kuru ve yıkandıktan sonra pul pul olan ciltler için çok yararlı olan bu krem 15 günde bir cilde uygulanmalıdır. Bu sayede cilt yumuşayacak ve kırışıklıklar ortadan kalkacaktır.

Sabah yataktan kalkıldığında cildin rahat, dinlenmiş olması isteniyorsa yüze havuç kremi uygulanmalıdır. Havuç kremi de diğer kremler gibi kolayca hazırlanır. Rendelenerek havucun suyu elde edilir. Daha sonra 1 kaşık havuç suyu içine 1 kaşık krem eklenir ve iyice karıştırılır. Gece yatmadan önce iyice yedirilerek yüze sürülür. Bu krem sayesinde yüz hem yumuşak kalır hem de havuç suyunda bulunan vitaminlerle beslenen cilt dinlenir ve rahatlar.

Yorum Yapın, Soru Sorun

yorum

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.