Jöle Sürmenin Faydaları, Vaks ve Sertleştirici Sprey Kullanmanın Faydaları

2
5939

Büyüklerimiz ve doktorlar saçlarımıza jöle sürmenin hep yanlış olduğunu, jölenin saçı döktüğünü söylerler. Evet bu bilgi doğru olabilir ya da olmayabilir. Sadece jölede değil, vaks gibi saç sertleştirici sprey gibi bir çok saça şekil veren ürünlerin çok sağlıksız olduğunu saç döktüğünü öğrendik. Saça jöle sürdüğümüz ya da sürmediğimiz zaman karşılaşacağımız muhtemel sonuçlara bir göz atmanızı isterim.

jöle sürmek, vaks kullanmak
jöle sürmek, vaks kullanmak

Toplumun kabul gördüğü doğrular ve yanlışlar vardır. Bu yanlışlar arasında saça jöle sürmek vardır çünkü jöle sürülen saç bir süre sonra dökülür ve kötü bir görünümümüz olur. Etrafımızdaki insanlar ya da bunun bilimsel sonuçlarını bilen uzman doktorlar hep jölenin zararlarından bahsederler.

Şimdi biz 2 kişiyi ele alalım.

1. kişi ergenliğe girdiği dönemde akranlarının kabul ettiği gibi jöle sürüp güzel bir saç görünümüne sahip oldu. Bu kişi 20 yıl jöleyi sürdü ve yaklaşık 35-40 yaşlarında da saçları döküldü.  40 yaşından sonra da kötü bir saç görünümüyle hayatına devam etti.

2. kişi hayatı boyunca jöle sürmedi. Saçlarına şekil vermedi. Hayatı boyunca saçı için zararları şekil verici şeylerden kaçındı. Başlıcası da jöle. Ama bu kişi hayatı boyunca da saçına şekil vermedi. Doğal olarak akranlarının kabul ettiği saç görünümüne sahip olamadı.

Genel olarak bakıldığında;

Şimdi bu 2 kişiye baktığımızda jöleyi süren 20 yıl kadar (jölenin saçlarını dökene kadar) saçlarına şekil verebildi. Jöle sürmeyen ise saçlarına hiç bir zaman şekil veremedi. Aralarında pek bir fark yok gibi.  Ama var.

Saçlarınıza 40 yaşından sonra da sahip olmak sizler için çok çok önemliyse akranlarınızla güzel görünüme sahip olmanız gereken yıllarda saçlarınıza jöle sürmekten kaçınırsınız. Ama var olan saçlarınız akranlarınızla olan münasebetlerimizin yoğun olduğu 15-40 yaşları arasında lazımsa ki dış görünüme bu dönemde çok değer verilir saçlarınıza jöleyi sürmeniz çok faydalıdır.

Genel olarak bu işin bir değerlendirmesini yaptığımızda akran ilişkilerinde dış görünüme önem verilen yılların 15-30 yılları arasında olduğunu düşündüğümüzde 40 yaşından sonra da bir saça sahip olmanın aman aman bir getirisi olmadığından, saç denilen şeyin zaten insan yaşamının devam etmesi için olmazsa olmazları arasında yer almadığından saçlarımıza jöle sürmek çok mantıklı, çok bilimsel ve çok faydalıdır.

Bu yazımda bahsi geçen jölede vaks gibi saça şekil veren bir maddedir. Bu vaksta olabilir, sprey şekillendiriciler, sertleştiriciler de olabilir.

Yorum Yapın, Soru Sorun

yorum

2 YORUMLAR

  1. alkol ve jelatin içerikli ürünlerden uzak durmanızı tavsie ederim bu ürünler saçı önce kurutur sonra doktüğü kanıtlaanmış özelikle fransada kuaförlerde kullanımı yasak su bazlı spreyler var TR de fixplant marka veya size en doğru tavsiyem limon kullanın hem doğal hemde parlatıyor.

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.