İlk Denemesinde Mars’a Ulaşabilen İlk Ülke

0
496

Bir genel kültür testi yapılmış olsa Uzaya ilk denemesinde uzay aracını gönderebilmiş olan ülke için ne derdiniz? Eminim hepimiz Amerika derdik fakat gerçekler bizi şoka sokabilir…


İlk denemede Mars'a gönderilen uzay aracı
İlk denemede Mars’a gönderilen uzay aracı
Hindistan‘a ait uzay aracı Mangalyaan Mars’ın yörüngesine girmeyi başarmış. Üstelik bu işin maliyeti Ronaldo’nun bonservis ücretinden daha azmış.

Bu aracın maliyeti 74 milyon dolarmış. Bir Hollywood filmi çekilirkenki maliyet kadar. İlginçtir ki Amerikan Maven Uydusu bu işi 671 milyon dolara, Avrupa Uzay Ajansı ise 200 milyon dolara mal etmiş daha önceleri.Sovyetler Birliği 60’lı yıllarda üst üste 4 kez başarısız olmuştu. ABD 1964’te başarısız olduktan sonra 1967’de başarılı olabilmişti. Bu görevden gönderilen Mars fotoğraflarını görmüştük. Sovyetler Birliği onca başarısız denemeden sonra 1971’de başarmış ve bu görevden sonra da videolar izlemiştik Mars’tan.

Peki Hindistan bunu nasıl ilk denemede başarmış ve nasıl bu kadar ucuza mal etmiş? Bu bir tarihi başarı olmakla birlikte günümüz şartlarında bunların artık daha kolay olduğunu göz önünde bulundurmak gerekiyor bence. Hindistan artık Kızıl Gezegen‘de uydusu olan 4. ülke oldu. Mars’tan gelecek fotoğraf ve videoları merakla bekliyoruz.

Yorum Yapın, Soru Sorun

yorum

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.