Evlilikte Beraberliğin Tuzakları Kadının ve Erkeğin Rolü

0
385

Bugün sayısız evli çifti simgeleyen «yalnızca ikimiz» görüntüsü, gerçekte duygularının köklü ve güçlülüğünden çok, cılızlığından doğmuş olamaz mı?

Evliliğin tuzakları, evlilikte kadının ve erkeğin rolleri
Evliliğin tuzakları, evlilikte kadının ve erkeğin rolleri

Evliliklerini ancak birbirlerine ve dünyaya karşı büyük bir gösterişle, bütün dış ilişkileri ve ilgileri başından önlemekle güçlendirebileceklerini hissediyor olamazlar mı?

Erkeklerin ve kadınların daha keskin çizgilerle ayrı yaşadıkları geçmiş devirlerde, hiç kimse bir çiftin «her şeyi» beraber yapmasını beklemezdi. Gerek kadınlar gerekse erkekler, duygusal dayanışma ve beraberlik konusunda eşleri kadar, kendi cinslerinden kimselere de güvenirlerdi. Sözgelimi XIX. yüzyılda, bir baba her gece evde oturup, bebeği besleme sırasını beklemezdi. Günümüzde en ilkel bir ülkedeki hem cinsinden daha serbesttir bu bakımdan. Bebekle uğraşmak, bebeğin bakımı annenin işiydi. O üstesinden gelemiyorsa, büyükanneler, teyzeler, kız kardeşler, yeğenler, sırayla işe koyulan komşu kadınlar vardı. Aynı biçimde erkek de, her akşam karısının hoşnut bakışları karşısında evinde oturmayıp, sorunlarını kulüpteki, kahvedeki, meyhanedeki, toplumsal durumuna göre devam ettiği yerdeki arkadaşlarına danışır, onların desteğiyle çözümlemeye bakardı.

İnsan ilişkileri konusunda atalarımızın bilmediği şeyler öğrendik. Ama bu arada, her nedense aklımızdan çıkmış gibi görünen bir şey var. En sevdiğimiz bir insanı bile çok sık görür, her zaman onunla beraber olursak erken sinirlenmeye başlar, karşımızdaki gibi biz de bıkkınlık hissine kapılırız. Bugünün yeni romantik beraberlik görüntüsü içinde, yalnızca hiç bir kadının bütün erkekler için her şey anlamına gelemeyeceğini değil, çok az kadının bile bir tek erkek için her şey olmayı umut edemeyeceğini unutmuş görünüyoruz. Sözün kısası, kadın olsun erkek olsun, eşlerine en gerçek ve derin sevgiyle bağlı kimseler de, dışarıdan bir arkadaşın oyalayıcı, değişiklik getiren beraberliğine ihtiyaç duyarlar.

Yukarıda değindiğimiz «beraberliğin» tuzaklarına örnek olarak genç bir çiftin, Doğan’la Nilgün’ün durumunu gösterebiliriz. Birey olarak her ikisi de dışa dönük, gösterişçi, geniş arkadaş çevresine sahip kimselerdi. «Büyük aşk» görüntüsü çizerek evlenmelerinde temel etken belki de, öne çıkmak, çevredekileri etkilemek konusundaki ortaklaşa tutkularıydı. Topluluklardaki abartmalı tutumlarından, eşlerine dostlarına karşı «bizi bağışlarsınız, değil mi? Birbirimizi ne kadar seviyoruz, görüyorsunuz,» yollu göstermelik davranışlarından, sanki daha önce hiç kimse bir eş bulamamış, onunla sürekli ilişki kuramamış düşüncesine kapılırdınız. Dostlarından bazıları bu durumdan etkilendiler. Ötekiler belli belirsiz tedirgin oldular ya da açıkça eleştirmekten kaçınmadılar. Düğün faslı sona erdikten sonra, başkaları gibi Doğan’la Nilgün’de daha ölçülü biçimli davranacaklarını, durup oturacaklarını düşündüler. Ama aradan üç yıl geçtikten sonra Doğan ve Nilgün yemekli toplantılarda hâlâ el ele oturuyor, sayısı giderek artan doğumları kutlamak için düzenlenen şölenlerde konuklarını ağırlıyor, yerli yersiz «Elbet, birbirimizin ne düşündüğünü sezgiyle bildiğimiz için aramızda sır diye bir şey olamaz, telepatiyle anlaşırız biz…» gibilerden sözler ediyorlardı.

Beş yıl sonra, çekişmeli, uzun süren ve çok acı bir boşanmayla evlilikleri son buldu.

Mutlu bir ortalama durumun olduğu kuşkusuzdur. Ayrı toplumsal hayatları kendilerini sürekli olarak değişik çevrelere çeken evli bir çiftin, evliliklerini tehlikeye düşürecek durumlarla karşılaşacakları söylenebilir. İçlerinden biri er geç, kendine çekici gelen bir başkasına kapılacaktır. Ama erkeğin haftada bir geceyi arkadaşlarıyla geçirmesinin ya da kadının, kocası olmaksızın, dostlarıyla kâğıt oynamasının «büyük aşk»larını tehlikeye düşürebileceğine ciddi biçimde inanan evli bir çiftin, birbirlerine karşı aşklarından önce kişisel hayat anlayışlarını sınava çekmesi gerekir.

Yorum Yapın, Soru Sorun

yorum

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.