Eskimeyen Eskiler

0
470

Hep eğitim dedik ama müsadenizle konuyu değiştirmek istiyorum. Hep özlem duyulan eskileri anlatmak istiyorum .

Eskiler aslında eskimeyenlerdir. Zihnimize yer etmiş, belki bi müzikle belki bir resimle kodlanmış eskiler. Ne zaman o kod tekrar karşımıza çıkar işte o eskitemediğimiz anılarımız canlanıverir birden.

eskimeyen eskiler
eskimeyen eskiler

O sebeptendir ki müziğin varlığı insanlığın varlığı ile birdir. Belki adı konmamış notaya dökülmemiş bir çalgı aleti ile çalınmamıştı ama müzik hep vardı. Hayatı kodlama yöntemimiz müziğimiz de hala canlılığını korumaya devam ediyor.

Eskitemeyeceğiz de o eskileri. Çünkü zihnimizi sıfırlamamız mümkün değil. Acaba sıfırlama imkanımız olsa sıfırlarmıydık bilemiyorum. Ben şahsen hiç düşünmeden hayır derdim. Beni ben yapan düşüncelerimin bu gün bu halde olmasına sebep yaşadıklarım. Onları silmek sıfırlamak demek kendimi sıfırlamak demek diye düşünüyorum.

Ve her yeni gelen böyle diyecek. Hatırlayın siz lisedeyken en “en”ler sizin sınıfa sizin guruba aitti. Bir şey söyliyeyim aramızda kalsın ; bizim sınıfta öyleydi. Bizden sonra gelenler için de hep öyle oldu olmaya da devam ediyor. Yani dostlar herkes kendi yaşam diliminde yaşadıklarını en unutulmaz en mükemmel en uç zannediyor. Öyle olması belki de hayata tutunma sebebimiz. Aynaya bakıp ta çok çirkinim diyen görebilirsiniz ama aynaya bakıp ta ben çok çirkinim diye düşünen göremezsiniz. Yaşadıklarımızı da aynadaki kendimiz gibi farklı ve güzel görüyoruz. Sizin için hiçbir anlamı olmayan hiçbir anlam ifade etmeyen bir parça benim için çok değerli olabilir. Birbirimizi bu düşünce ile değerlendirmemiz gerektiğini düşünüyorum.

Her insan bir dünya her insan bir değer her düşünce kıymetlidir. Hayat felsefem size de tavsiyem; hiç kimsenin düşüncelerini küçümsemeyin, hiç kimsenin düşüncelerini yargılamayın hiç kimsenin anılarını hafife almayın.

Biz birlikte varız. Düşüncelerimiz geçmişimiz, inançlarımız kavgalarımız hep bize has bizden. Bizi bizden başkasının anlamasını da beklemeyelim. Elin ecnebisinden çözüm olmaz bize. Bir arabesk bir sanat müziği onlar için hiçbir şey ifade etmiyor. Ama bizim için gençliğimiz orta yaşımız yaşlılığımız kısaca hayatımız.

Birbirimizi anlamaya çalıştıkça daha güzel olacağını düşünüyorum. Kendi hayatımızın ve özgürlüğümüzün peşine düştükçe de daha çok bunalacağımızı sıkılacağımızı mutsuzlaşacağımızı düşünüyorum. Saygılar …

Yorum Yapın, Soru Sorun

yorum

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.