ESKİ vs. YENİ

1
459

“Neşeli Günler”, “Gülen Gözler”…. daha birçokları. “Issız Adam”, “Dedemin İnsanları”…..

Eski ve yeni arasında, karar veremeyenler ve birini karar verip vazgeçemeyenler. Bazılarımız eski alışkanlıklarından ayrılamadığı gibi, bazılarımız da sürekli yeniyi ararlar.

Bu ikilem her alanda kendini gösterir. “Yeni Rakı”dan vazgeçemeyenler, diğer rakı çeşitlerine ellerini bile sürmezler. Absinth içenleri de unutmamak lazım. Sanırım bende eskiden vazgeçemeyenlerdenim. “Yeni Rakı” benim içkim, “Gülen Gözler”in Vecihi’si favorim. Lakin, “Issız Adam” da bizdendir, candır. Yeninin varlığını görmezden gelmek de anlamsız.

Ne alaka, bu içki, film muhabbeti değil mi. İşin aslı eski ile yeninin insanları tanımlıyor olması. Eğitimli toplumların özelliğidir, “Hoşgörü”. Hoşgörü yoksa eski, yeniyi; yeni eskiyi sindirmenin yollarını arar. İçki ayrımında verdiğim örneği daha de derinleştirirsek, günceli daha iyi anlayabiliriz.

“Milli içeceğimiz, ayrandır” sözü ile sembolleşen polemik de aslında eski ile yeni çatışması değil midir? images Peki, sizce alkol mü linç edilmektedir, yoksa alkol kullananlar mı? Basit bir biranın 4.5 lira olması ne demektir? Hoşgörü toplumu diye kendimizi tanımlarken, diğer insanların farklı beklentilerine neden düşmanlık güdüyoruz?

Daha sonra gelen iktidar da ayran, süt ve yoğurta mı zam yapmalı. Ya da farklı bir yönden bakalım. Bende kımız’ın her yerde satılmasını ve ucuz olmasını istiyorum madem milli içecek.

Bu tartışmalar gittikçe kısırlaşır. Sorunun özü, toplumda ki “ötekiler”in mücaedelesi ve bu mücadeleyi gerçekleştiren tarafların yazımda bahsettiğim gibi hoşgörü toplumunu oluşturacak eğitim seviyesinde olmaması. Hoşgörülü olduğu söyleyip, sadaka vicdanına sahip olmak ile karşılıklı anlayışı kaldırabilecek olması farklı şeyler.

 

pkk ve kacakcilikUnutmamalıyız, etki tepkiyi yaratır. Kaçakçılığın artmasını sağlayan, sigaraya yapılan zam değil miydi? Bazen, iktidarın kaçakçılardan pay aldığını düşünmek, komplo teorisinden daha gerçek noktalara gelebilir.

 

Sorular birbirini doğurur. Buradan da PKK’nın kaçakçılık gelirleri varken silah bırakmasını açılıma katılmasını bekler misiniz? Veyahut (hani olmaz ya) PKK silah bıraksın, dağılsın; yerini kimler doldurur dersiniz? Hizbullah?

 

Son soruları ev ödevi yapalım.

Hadi saati gelmeden bir iki bira alalım.

Yorum Yapın, Soru Sorun

yorum

1 YORUM

  1. Sorun alkol yahut milli içecek yasağı olmamalı. Sorun şurada. Milliyetçiyim diyen insanlara göre milli içecek kımızsa ki hayatlarında at görmemişlerdir, Türk geleneğinde at eti yenebilir. Fakat kendini Türk milliyetçisi sanıp Osmanlı turancılığı yapan insanlar din kitap deyip at eti yemezler. Diğer örnekleri çoğaltmayacağım. Zira bu gerçekçilik ortaya çıkıyor. En basiti zinanın yasallaştırılması yahut tecavüz edenin iyi halden az yatıp serbest bırakılması bunlara tertemiz örnektir.

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.