Eski Nesil Çocukluk ile Yeni Nesil Çocukluk Dönemleri

0
4758

Biz çocukluğumuzda sokağımıza hep mahalle derdik. Bizim mahalleydi orası. Bizim mahallede de bizim apartman vardı. Aynı apartmanda oturan çocuklar muhtemelen aynı takımda oynarlardı maç yaparken.

Eski Nesil ve Yeni Nesil Çocukların Farkları
Eski Nesil ve Yeni Nesil Çocukların Farkları

Biz çocukluğumuzda kızlarla ip atlamazdık. Bize göre kızların yapacağı işti o. Ama ip atlayan erkeklerde vardı onları dışlardık, kızlar sokağa çıkmadığında biz futbol oynarken onları oynatmazdık, onlar oturur kaldırımdan bizi izlerdi. Gerçi bu sosyal başarısızlıklarını derslerine verip çok çalışkan oldular büyük adam oldular ama o dönemlerde bizle futbol oynamadıkları için şuan hala futbol oynamayı bilemiyorlardır. Futbol çocukluk döneminde öğrenilir. Eğer o dönemde futbol oynamazsan sittin sene öğrenemezsin futbolu. Kız gibi topa vurursun.
Biz çocukluk dönemlerimizde taso oynardık. Yerdeki tasoların üzerine taso fırlatır, ters çevrildikleri zaman da kazanırdık. Biz çocukluğumuzda gazoz kapaklarını dizer, uzaktan mermer fırlatır vurduklarımızı kazanırdık. Bilye oynardık. 5 çukurlu bilye oyununa da zehir derdik. Topu atan alırdı, 3 korner bir penaltıydı. Yerden yüksek oynarken arabaların üzerine çıkmak yoktu çünkü yılmaz amca çok kızardı.
Biz çocukluğumuzda kargıdan altıgen kasnaklı yapar uçururduk. Kasnaklının göbeği üç ipten oluşurdu, iplerden birisinin uzunluğu doğru ayarlanmazsa kasnaklımız o tarafa doğru çekerdi. Bazı arkadaşlarda kasnaklının köşelerine nerden buluyorlarsa jilet takıp diğer kasnaklıların iplerini kesmeye çalışırdı.
Bizim çocukluğumuz hep mücadeleye dayandı, bizim çocukluğumuz hep fiziksel mücadeleye dayan3630505dı.

Şimdiki nesil çok farklı. Gerçekten teknoloji nesli diyebiliriz. Biz böyle diyoruz ama belki onlarda bir sonraki nesil için aynı şeyi söyleyecekler. Çünkü babalarımız, dedelerimiz daha manuel bir hayat yaşadı. En azından biz gençliğimizde cep telefonu gördük onlar göremedi, biz gençliğimizde az da olsa bilgisayar gördük ama onlar göremedi.

Şimdiki nesil ise tamamen teknolojinin içinde doğdu. Teknoloji çağında doğan çocuklarda ne farklılıklar oldu ?
Çocuklar öncelikle futbolu sokakta oynamaktan çok futbolu bilgisayarda oynamayı tercih ediyor. İnternet kafeler tıklım tıklım dolu her bilgisayarda bir çocuk. Çocuklar çok kontrolsüzce teknolojiye abanıyor.
Aileler ise bu işten işine geldiği zaman mutlu, işine gelmediği zaman çocuğuna bilgisayar delisi diyor.

Örneğin bir anne temizlik yapacakken kendisiyle oynamak isteyen çocuğunu bilgisayarın, televizyonun karşısına oturtuyor. Rahat rahat ev işini yapıyor. Ya da ev işi demeyelim, uç örnek vereyim. Kendisine zaman ayırmak isteyen anne, örneğin televizyonda bir film izlemek isteyen, yatıp uyumak isteyen ya da bir komşusuyla dedikodu yapmak isteyen anne çocuğu ağlayıp zırlamasın diye onu PEPE’nin karşısına oturtabiliyor. Yine bu anne çocuğunun eline dokunmatik ekranlı cep telefonunu verebiliyor. Yine bu anne ile örnekleri çoğaltabilirim.

Durum böyle olduğunda yeni nesil bu teknolojiden olumlu mu olumsuz mu etkileniyor ? Bu teknoloji çocukluk dönemlerinde çocukları köreltiyor mu yoksa gelişimlerinde faydalı mı ?

Bu sorulara çok kesin bir cevap vermek mümkün değildir. İnsanların belli dönemlerde belli ihtiyaçları vardır. Örneğin bir buçuk yaşındaki bir çocuğun televizyon seyretmeye, bilgisayar oynamaya ihtiyacı olduğu söylenemez. Ne kadar eğitici programlar izlese de kimse bir çocuğu televizyondan bilgisayardan eğitemez. Bunun aksine inanan anneler az önce bahsettiğim annelerdir.

Teknolojinin nimetlerinden faydalansın düşüncesi altında, eğitici oyunlarla çocuğumu eğitiyorum düşüncesinin altında anneler çocuklarını gereğinden fazla uyaranla karşı karşıya bırakırlar.

Bir çocuk ister 2 ister 3 ister 4 yaşında olsun televizyondan pepeyi izlerken 1 den 10 a kadar saymayı belki öğrenebilir. Bu çocuk pepe izlemeyen çocuklardan yıllar önce 10 a kadar saymayı öğrendiği için anneler babalar çocuklarıyla övünebilirler. Ancak örneğin 3 yaşındaki bir çocuk pepeden saymayı öğrenirken pepe ona şarkı söylenen, çok eğlenceli, televizyon ekranlarının canlı renkleriyle insanların dans ettiği dikkatini her yönden çekebilen bir ortam yarattı. Çocuklar çok eğlenerek pepe izlediler. Buraya kadar her şey olumlu görünürken aslında hiçbir şey olumlu değil. Bu çocuk 10 a kadar saymayı öğrendi ama dikkat çıtası yükseldi. Bu çocuk ilkokula başladığı zaman beyaz tahtaya sadece siyah ve kırmızı harflerle yazılan “e” , “l”, “a” harflerini birleştirirken el , ela demeyi öğrenemedi. Öğretmeni 1 den 10 a kadar saymayı gösterirken hemencecik saydı ama 11 den sonrasını öğrenmek istemedi. Okula gitmek istemedi. Çünkü onun öğrenebilmesi için hep şarkılar, renkler hareketler gerekti. Bu çocuk asla ve asla kitap okuma alışkanlığı kazanamadı çünkü bu çocuk durağan şeylere karşı dikkatini veremiyor. O dikkatini vermese de öğrenebileceği ortamlarda öğrendi bu yüzden bu çocuk derslerinde çok başarısız oldu.

Teknolojiyle böyle yanlış zamanlarda karşılaşan çocuklarda çok çeşitli rahatsızlıklar görülmektedir bunu da bir diğer yazımda anlatacağım.

Ama teknoloji ile doğru zamanda doğru şekilde buluşturulan çocuklar ise adete pırlanta oldular.  2 haftadır kendileri geziparkında, kızılayda, taksimde, meydanlarda…  Türkiye’nin her yerinde onları görebilirsiniz.

Yorum Yapın, Soru Sorun

yorum

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.