Engelliler için At Terapisi Hipoterapi Aydın da.

0
736

Ülkemizde fiziksel ve zihinsel engelli bireylere yönelik olarak ‘’Hipoterapi (Atlarla Terapi)’’ uygulaması son dönemlerde yaygınlaşmaya başladı. Bunun en güzel örneklerinden birisi de Aydın’ın Merkez Efeler ilçesine bağlı Kardeşköy’de faaliyet gösteren Kral Park Doğal Yaşam Merkezi içerisinde faaliyet gösteren ‘’Hipoterapi Aydın’’.

hipoterapi aydın
hipoterapi aydın

 

 

At Terapisi Hipoterapi

At Terapisi Hipoterapi Aydın eğitim koordinatörü Fizyoterapist/Hipoterapist Tuğçe ÖZKAN, hipoterapi uygulamalarının Serebral Palsi(CP), Öğrenme bozuklukları, Otizm, Spina Pfida, Mental Retardasyon, İşitme Engelliler, Dawn Sendromu, Görme Engelliler, Musküler Distropi(Muscular Dystropy), Ruhsal Bozukluklar, MS (Multiple Sclerosis), Parapleji gibi rahatsızlıklarda; kas perdesini normalize etmek, denge reaksiyonlarını geliştirmek, baş ve gövde kontrolü sağlamak, koordinasyonu sağlamak ve geliştirmek, sosyalleşmek gibi hedeflere ulaşmada kullanıldığını belirtti.

At terapisi hipoterapi aydın
At terapisi hipoterapi aydın

ÖZKAN, At Terapisi Hipoterapinin, mutlaka profesyonel, uzman ve sertifikalı eğitmenler tarafından yapılması gerektiğini belirtti. Eşi ile birlikte 2008/2009 yıllarında Engellilere Binicilik ve Atla Terapi Derneğinin açmış olduğu eğitim ve sertifika programına katılarak 9 aylık bir eğitim sürecinden geçtiklerini, teorik ve uygulamalı eğitimlerini ‘’İstanbul Atlı Spor Kulübü’’ ve ‘’Sabancı Uluslararası Binicilik Merkezi (SİEC)’’ nde tamamladıklarını da belirten ÖZKAN, uzman olmayan kişiler tarafından yapılan uygulamaların faydadan çok zarar verebileceğinin altını çizdi.

– Tedavi için özel atlar

45 dakikalık terapilerde uysallığıyla bilinen Haflinger cinsi atları kullandıklarını aktaran Özkan, bedensel engelliler için at üzerinde sırt, baş, karın ve bacak kaslarını güçlendirmeye yönelik egzersizler çalışıldığını belirtti.

– İlk müsbet Örnek

Tesiste iki buçuk aydır tedavi gören Sebahat İNCE(34), atlı terapiye başladıktan sonra önemli gelişmeler elde ettim. Hipoterapiye başlamadan önce tutunmadan ayağa kalkamıyordum. Düşük ayak problemimden dolayı ayağım yere takılıyordu. Şimdi ise ayağımı yere dik olarak basabiliyor, yardım almadan ayağa kalkıp adım atabiliyorum. Ayrıca sinirli bir yapıya sahiptim. Artık daha sakin ve uysalım. Kendime güvenim arttı. Atlarla birlikte olmak bana huzur veriyor” dedi.

 

– Aileler de çocuklarının gelişiminden memnun

Öte yandan hipoterapi ile önemli gelişme elde eden bedensel ve fiziksel engelli çocukların aileleri de gördükleri gelişim ve değişimlerden oldukça memnun.

Serebral Palsi hastası Arda Tosun’un (10) annesi Sevgi Tosun, oğlunun Hipoterapiye başlamadan önce ürkek bir yapıya sahip olduğunu, öz güven problemi yaşadığını, dik durmakta zorlandığını belirtti. Hipoterapi sonrasında ise oğlunun öz güven kazandığını, gövdesini dik tutup, koltuk ve balkon demirlerinden tutarak yürümeye başladığını anlattı.

Serebral Palsi hastası Melek Orman’ın (7) annesi Hanife Orman ise, atlı terapi ile çocuklarının denge probleminin ortadan kalktığını, daha mutlu bir çocuk olduğunu, yemek yeme probleminin ortadan kalktığını ifade etti.

Hipoterapi Aydın ile ilgili her türlü bilgiye; http://hipoterapiaydin.wix.com/hipoterapi , www.facebook.com/hipoterapiaydin ve www.twitter.com/hipoterapiaydin internet adreslerinden ulaşabilirsiniz.

Yorum Yapın, Soru Sorun

yorum

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.