“EN İYİ PARA CEBİNDEKİ PARADIR”

0
282

İş mi arıyoruz? Para mı kazanmamız lazım? Ayda 5000 TL kazanmanın yolu burada. Ev hanımı Ayşe, bu yolla 4 ayda Ferrari aldı. Evden, az çalışarak, kolayca çalışmak elinizde!

Son zamanlarda iş aradınız mı hiç? Eğer bu tür ilanlara denk gelirseniz, kendinize sorun; bu ilanı veren adam, kendisi neden bu kadar parayı kazanmıyor da bana teklif ediyor? Ya da siz olsanız kendinize herhangi bir iş için bu kadar para verir miydiniz?  Tam bir üç kağıt. 

Son zamanlar da iş aramaya başladım. Çok ilginç değil mi. Şaşırmamak lazım. Nedense internetten iş ararken de, çevreden tanıdıklar aracılığıyla soruştururken de benzer sorunlarla karşılaşılıyor.is bulma teknikleri

İnternette iş ararken ilanlar sanki sizi yerin dibine sokup, olabildiğince ucuza bir işe girmenizi sağlamaya çalışıyor gibi. İşle alakası olmayan talepler, işe alınacak kişinin “süper işçi” olması. Bunlar insan kaynakları personellerinin tembel, beceriksiz ve eğitimsiz olduğunu göstermiyor mu sizce de?

Neden mi? Eğitimsizler, çünkü özgeçmiş hazırlanırken bile gereksiz bilgiler verilmemeli kuralını öğrenmiş olmaları lazımdı. Beceriksizler çünkü eğitim almamış olsalar bile, istedikleri eleman da o kadar nitelik olması halinde yüksek ücret beklentisi olacağını tahmin edemiyorlar. Haliyle, elemanlar çeşitli sebeplerden işe girseler bile kısa süre sonra daha iyi iş çıkınca gideceklerdir. O zaman başvurular da eleme nasıl yapılacak diye düşüneniniz var mı? Tembellikleri de burada, başvurular da yeterli nitelikte insanlar varsa mülakat aşamasına kalanların sosyal yetenekleri ön plana çıkacaktır. Mülakat aşamasına 1000 kişi katılamaz diye bir kural yok. İki günde bitirelim diye saçma sapan beklentilerle elemeseler şirket uzun dönemli ideal çalışanına kavuşabilir, yanılıyor muyum?kesin-torpilli

Çevrenizde ki yardımcı olmak isteyen tanıdıkların hali daha da farklı. Bu aracılarla bir yere gidersiniz. Sanki hiç işe yaramaz bir adammışsınız hissi verirsiniz. Kendi durumunuzu değerlendirdiğiniz de sizin bile ilk düşündüğünüz çaresiz görünüşünüzdür. Ben ne zaman böyle bir görüşmeye gitsem kendi halime gülmek isterim. O esnada kendinize dışarıdan bakın ortamı inceleyin. “Abi, ne kadar versen olur abi”, “Her işi yaparım abi”. Size de bunları mı düşündürüyor.

Ne yapmak lazım? Nasıl iş bulabilirim? Nasıl müracaat etmeliyim?

Bu konu da en doğrusunun “İş, işte bulunur” sözünde olduğunu düşünüyorum. En iyisi ne iş yapmak istediğine karar verip, o işi alana kadar patronun yada ilgili müdürün dikkatini çekmek gerekli. Kendinize şunları sorun “Bu işte mutlu olur muyum?”, “Bu işi yapabilir miyim?”, “Neden beni seçsinler?”.

is arama“İş arayanlar aslandır, kaplandır” dersem eminim ki kahraman olurum. Fakat sizce iş arayanlar kusursuz mu? Kazanmak istediğiniz parayı düşünün. Siz olsanız kendinize o kadar parayı verir miydiniz (lütfen bu soruya belli bir geçim standardı var gibisinden mazeretler uydurmayın)? Buna rağmen iş bulamıyor musunuz, belki de iş beğenmiyorsunuzdur! Olamaz mı? Bir sene kadar önce; günde bir buçuk saat kadar, yorulmadan çalışacağı bir iş için, asgari ücret ve sigorta karşılığında birisine iş teklif ettiğimi hatırlıyorum (dikkat: vasıfsız işçi). Cevabı malum. Bugüne kadar iş yok diyenlere inanmadım. Bir insanın çalışamayacak durumda olması, olası. İşin hiç olmaması, mümkün değil.

Bu kadar konuşmadan ne çıkardım. Ya kendi beklentilerimize uygun işi daha bulamadım ya da iş beni bulamadı. Bu konuda bahane bulmak hiç mantıklı değil.

“İş, işte bulunur”, işinde ilerlemenin yolu çalışırken bağlantıları korumak.

Özellikle, son zamanda gençlerin maaş beğenmemezliği artmışken, bir söz de eski patronumdan “En iyi para cebindeki paradır”.

 

 

is ara İşe başvurmadan önce yapılması gerekenler:

–          Kendinize sormanız gerekenler (yazının içinde mevcut)

 

–          Özgeçmişinizi değerlendirin

–          Yeteneklerinizi değerlendirin

–          Başvurduğunuz şirketi iyi inceleyin

–          İş aramak ile önünüzde ki en iyi teklifi değerlendirmek arasında kar-zarar analizi yapın

–          Unutmayın “En iyi para cebindeki paradır

Yorum Yapın, Soru Sorun

yorum

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.