Emzirme Sorunları ve Çözümleri

0
499

Bebeğin neden olduğu emzirme güçlükleri: Bebeğin ağız ve yutkunma bozuklukları (yarık dudak ve damak vb) meme emmeyi güçleştirir. Emme tembelliği, erken doğan, doğuştan olan kalp hastalıkları- solunum bozuklukları ve akciğer iltihaplanmaları gibi  hastalıkları olan bebeklerde görülür. Böyle durumlarda meme emmek bebek için yorucu olur. Bu takdirde anne sütünü sağmalı ve bebeğe biberonla vermeye çalışmalıdır. Bebeğin nezleli oluşu ya da ağız iltihapları da geçici olarak bebeğin normal emmesine engel ne

emzirme sorunlari ve cozumleri
emzirme sorunlari ve cozumleri

denlerdendir. Bir süt kanalının tıkanması sonucu ortaya çıkacak olan galaktosel adı verilen kist de bebeğin emzirilememesine neden olur.

Meme yapısının neden olduğu emzirme güçlükleri: Anne memesinin uçları kimi zaman içeri batık olur ve bu durum emzirme güçlüğünün doğmasının başlıca nedenidir. Bebek bu yapıdaki meme başını kolaylıkla ağzına alıp  ememez. Çok nadir, çok kuvvetli emme yeteneğine sahip bebekler bu tip memelerden kolaylıkla emebilir. Meme başının batık olduğu durumlarda meme başı üzerine bir emme yüksüğü konulur ve bebek emzirilir.

Göğüs bezi iltihabı da (mastit) emme güçlüğü yaratan hastalıklardan biridir. Vücuttaki bir abseden memeye yayılabilecek mikroplar memenin iltihaplanmasına yol açar. Kimi zaman bebeğin uzun süre emmesi (20 dakikadan fazla), memeye yapılan sert masajlar ve süt birikimi mastitin nedeni olabilir.

Emzirme güçlüklerini birkaç maddede toplayabiliriz:

Süt üretimindeki aksama: Sinirsel gerginlikler, korku ve endişe sütün azalmasını doğuracak başlıca nedenlerdendir. İlk günlerde ağız sütü salgılanır. Bu süt bazı bebekler için yetersizdir ve aç kalan bebek açlığını ağlayarak belli eder.Bu durum anneyi endişeye düşürmemelidir. Gerekirse bebeğinizi biberonla besleyebilirsiniz. Bebeğe daha sık meme verilecek olursa hem sütün bollaşması hem de akışının normalleşmesi sağlanabilir. Sütün kuvvetli akışı göğüse daha fazla kanın gelişiyle ilgilidir. Göğüs süt dolduğu zaman meme başı sanki içeri batıkmış gibi görünür, sertleşir, gerilir ve ağrır. Serin kompres uygulanması anneyi hemen rahatlatır.

Süt salgısındaki azalma: Süt salgısının azalması anneler tarafından fark edilen bir durumdur. Evdeki ilk telaşlı günlerden sonra her şey normale döner ve süt salgısı yine eskisi gibi bollaşır.

Süt boşalmasındaki aksama: Az süt veren göğüsler her ne kadar yeterince süt salgılasa da sütü dışarı atan süt kanallarındaki bir tıkanıklık bebeğin emme çabasına şiddetle karşı koyar. Bebek çabuk yorulur, emmekten bıkar ve sonuç olarak da meme tam boşalamaz. Böyle durumlarda sütün suni olarak sağılmasında fayda vardır. Doktor da geçici hormon tedavisiyle anneye yardımcı olur. Çok süt veren göğüsler ise besleme aralarında süt akıtır. Meme başı civarında sürekli ıslaklık meydana gelmesi o bölgenin çabuk tahriş olmasına neden olur. Bunu engellemek için sütyen içine emici bir steril bez konmalı ve fazla sütün emilmesi sağlanmalıdır. Memenin süt akıtmasını önlemek ya da biraz olsun engellemek için fazla dar sütyen kullanılmamalıdır.

Bebeğin emmeden çekinmesi ya da emme tembelliği: Sakin ve rahatına düşkün bebeklerin emme tembelliği eğilimleri fazladır. Bebek başlangıçta iştahla emer fakat 5-6 dakika sonra hemen uykuya dalar. Anne emzirme sırasında bebeği uyutmamaya çalışmalıdır. Bebeğe 3-5 dakika sonra öteki memenin verilemesi çoğu kez olumlu sonuç verir. Dolu bir göğüs sütünü kolaylıkla akıtır ve yarı uykuda olan bebek, ağır emme sırasında bile yeterli miktarda süt alır. Bebeğin meme emmekten kaçınması çok ender rastlanan bir durumdur. Bebek ağlayarak emmeye karşı direnir, meme başını emeceği yerde ısırır ya da yüzünü memeden kaçırmaya çalışır. Anne bu gibi durumlarda kırılmamalıdır. Her ne olursa olsun bebeği sabırla ve mümkünse loş, sessiz bir odada emzirmeye çalışmalıdır. Böylece bebeğin emme çekingenliğini gidermek mümkün olabilir. Bebeği emzirmeden önce memenin sıkılarak birkaç damla sütün bebeğin dudaklarına damlatılması da çoğunlukla iyi sonuç vermektedir.

Yorum Yapın, Soru Sorun

yorum

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.