Eğitime Dair

0
465

İyi tatiller

Öncelikle tüm çocuklarımız başarılıdır. Tüm çocuklarımız elinden geleni yapmışlardır. Onlar çocuktur ve bizim yönlendirmelerimize muhtaçtır. Çocuklar bazı konularda kendi kararlarını verebilseler de genel olarak ailelerinin onları yönlendirmelerine muhtaçtırlar. Ailelerin hepsi muhakkak ki çocuğunun mutluluğunu ve iyiliğini ister. Öğretmenler de öğrencilerinin başarılı olmasını ister. Öğrencilerde genellikle başarılı olmak ister.

eğitime dair
eğitime dair

Bu durumda başarısızlığın sebebi nedir? Herkes çocuğun başarısını isterken başarısız olunmasına sebep nedir?

Yöntem, başarıyı etkileyen faktörlerden biridir.

Aile olarak sizler ödül ve cezayı abartmadan çocuğunuzu okula yönlendirmeli ve özendirmelisiniz.”-Okuyup ta ne olacak?” Şeklindeki yaklaşımlar zaten eğitime pamuk ipliği ile bağlı olan çocuklarımızın eğitimden tamamen kopmalarına sebep olacaktır. Eğitim ve eğitimin sonundaki kazanımlar vurgulanmalı ve öğrenciler teşvik edilmelidir.

Disiplin bir diğer başarıyı etkileyen faktördür.

Disiplin şiddetle sağlanmaz. Bazen korku ile bazen sevgi ile ama asıl önemlisi alışkanlık haline getirilen davranışlarla sağlanır. Öğrencilere” –kitap oku” demek yerine belirli saatlerde açılıp kitap okunmalı ve örnek olunmalıdır.  Çünkü uzun süren sözlü telkinler bir süre sonra çocukları bu telkinlere karşı duyarsızlaştırmaktadır. Çok güzel örnektir tren istasyonunda oturan ailelerin durumu:

Öyle alışmışlardır ki tren sesine gece o yüksek gürültüyle gelen tren onların uykusunu bölmez. Çünkü artık o ses hayatlarında bir anlam ifade etmez hale gelmiştir. İşte bizimde çocuk üzerindeki telkinlerimizin sürekli olması telkinimizin bir süre sonra tren sesine dönmesine sebep olur. Yerinde ve yeterince nasihat etmeli, ama her zaman örnek olmalıyız.

Sigara içen babanın çocuğuna:” –içme bu zararlı.”demesindeki saçmalık gibi olmamalı telkinlerimiz. Öncelikle biz uymalıyız . burada da imam-ı Azam’ın meşhur bal hikayesi takıldı zihnimize:

Bir baba elinde çocuğunun eli gelir İmam’ın huzuruna.”- Hocam bizim çocuğa bal zarar veriyor bu konuda bir şeyler söyler misiniz?”der. İmam:”-40 gün sonra gelin.”der. ve yollar misafirini. 40 gün sonra geldiğinde çocuğa döner ve “-Evladım bal yeme” der. Duruma bir anlam veremeyen baba İmam-ı Azam’a sorar :”-Hocam sırf bunun için bizi neden 40 gün beklettiniz.”İmam:”-Siz geldiğinizde ben bal yiyordum, çocuğunuza bal yeme dememin hiçbir etkisi olmayacaktı. Kendi yaptığım bir şeyi yapma dememin hiçbir tesiri olmayacaktı. Sizi gönderdim ve 40 gün bal yemedim. Şimdi söylüyorum ki tesiri olsun.”

Yapmadığınız şeyleri çocuğunuzdan istemeyin. Çocuğunuzun kapasitesini bilmeye çalışın. Yine basit bir örnek vereyim. Dakikada 100 kelime ortalaması olan bir sınıfta öğrenciniz 50 kelimeden 80 e çıkmışsa başarılıdır. Sınıf ortalaması 100 kelime bile olsa çocuğun başarısını görmelisiniz. Onu 100 kelimeye göre değerlendirmek çok yanlıştır. Genelde yaptığımız bu yanlıştan uzak durmalı çocuğumuzu komşumuzla akrabamızla kıyaslamamalıyız.

Devam edecek….

Yorum Yapın, Soru Sorun

yorum

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.