Eğitime Dair 2

0
459

Deneme yanılma en çok bizde kullanılıyor galiba. Ne yazık ki deneyip yanıldıklarımız geleceğimiz evlatlarımız. İyi incelenmeli. Bize uyup uymadığı belirlenmeden “bi deneyelim olursa olur, olmazsa değiştiririz” mantığı maalesef ki yıllardır Milli Eğitim Politikamız.

Falanca ülkede eğitim iyiymiş inceleyelim dendiğinde ilk önce ne inceliyorlar nelerine bakıyorlar merak ediyorum?

eğitime dair
eğitime dair

Yani 25 kişilik sınıflara göre hazırlanmış müfredatı getirip 60 kişiye uygulamaya çalışıyoruz. Sonuç; olmadı sil baştan.

Lisede okurken tanıştım sistemlerle. Öncesi de vardır belki ama beni ilgilendirmediği için çok bi tanışıklığım yoktu. Öncelikle sınıf geçme sistemi ile başlamıştık. Biraz okumuştuk ki; “Ya bi kredili sistem var felanca ülkede mükemmel onu uygulayalım.” dediler. Bizim mezun olmamız beklenmedi. “Gecikilmemeli hemen uygulanmalı” dendi. Ve bize uygulandı. Okul mevcudu 3bin. Öğretmenler sınıflarda sabit,  öğrenciler dersi hangi sınıftaysa o sınıfa. Tabi ki o kadar kabalık öğrenci gurubu sınıfını ararken çöktü sistem.

“Yav” dediler “yarı kredili yapalım. Sınıflar yine sabit olsun öğretmenlerimiz gezsin. “İyi tamam ne zaman. Hemen tabiî ki vakit kaybedilmemeliydi. Ve başladık, yarı kredili sisteme. Ders geçme sistemi. Kaldığınız dersleri alttan alabiliyorsunuz. Üstten ders alıp erken mezun olabiliyorsunuz. Güzeldi erken bitirenler için ama geçemeyenler kilitledi sistemi liseyi 5-6 hatta 7 yıla uzatanlar sistemi çalışmaz hale getirdiler.

Ben o arada mezun oldum çaktırmadan 2 buçuk yılda. Ocak ayında mezun oldum. Tam daha iyi hazırlanırım üniversite sınavına derken alışmış olduğum okul kavramı ortadan kalkınca boşlukta hissettim kendimi. Dersanelerde sisteme hazırlıklı değildi. Bize ek ders koymaları gerekirdi. Tabi hoca gerekli ek ücret gerekli idi. Yapmadılar. Normal zamanda her gün çalışan ben mezun olunca yarıya düşürdüm çalışmayı.

Ha bi de üniversite sınavı evlere şenlik. 2 aşamalı sınav sistemiydi bizimkisi ÖSS(öğrenci seçme sınavı), 105 üzeri puan alanlar 2 yıllık okulları tercih edebiliyorlardı. 120 üzeri puan alanlar ikinci sınava (ÖYS-Öğrenci Yerleştirme Sınavı) girmeye hak kazanıyordu. Hepsi güzeldi de biz sınava girmeden soruları görmeden tercihte bulunuyorduk.

Velhasıl kelam dostlar,” Deneme yanılma yöntemini en iyi biz kullanırız” demek için daha var. Çünkü hala deneyip yanılmaya devam ediyoruz. 8 yıllık eğitim sistemini tam oturttuk derken hooop 4+4+4. Artıları eksileri tartışıldı, tartışılmaya da devam edecek. Ama görülen o ki bizdeki deneme yanılma sistemi değişmedi değişecek gibi de durmuyor.

 

Yorum Yapın, Soru Sorun

yorum

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.