Eğitim Fakülteleri Kapatılıyor ! Öğrenci alımı durduruldu !

31
7227

YÖK’ün yeni kararı şok etkisi yarattı.  YÖK’ün Eğitim Fakültelerini kapatması üniversite sınavlarına hazırlananları ve eğitim fakültesi mezunlarını çok yakından ilgilendiriyor.

2013 yök kararları
2013 yök kararları

YÖK tarafından 18.04.2013 tarihinde alınan karara göre Eğitim Fakültelerinde yer alan birçok bölüme öğrenci alımı durdurulmuştur. Öğretmen Çalışma Grubu’nun Eğitim Fakülteleri’nde ihtiyaç duyulan alanlara ilişkin olarak belirlediği ve yeni açılacak üniversitelerde öğrenci alımı yapılacak bölümler aşağıda belirtilmiştir:
1.İlköğretim Matematik Öğretmenliği
2.Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği
3.Özel Eğitim Öğretmenlikleri
4.Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık (Rehber öğretmen)
5.Teknoloji Tasarımı Öğretmenliği

Bu karara göre 2013 üniversite sınavı sonrasında Ortaöğretim Öğretmenlikleri (Matematik, Kimya, Fizik, Biyoloji, Tarih, Coğrafya) dahil olmak üzere birçok bölüme öğrenci alınmayacağı kesinleşmiştir.

ilgili haberin devamı: http://www.tarhanacorbasi.com/egitim-fakultelerine-ogrenci-alimiyla-ilgili-son-durum-2013-yok-karari.html

Yorum Yapın, Soru Sorun

yorum

31 YORUMLAR

 1. Öğrenci alımı durdurulduktan sonra muhtemelen bahsi geçen bölümleri okuyanlar mezun olurlar ve yine atanmayı beklerler. Mesela fizik öğretmeni kimya öğretmeni olmak isteyenlerde öncelikle fen edebiyat fakultesinde okur sonra da formasyon alır ama formasyon da denmiyo artık "teknolojik pedagojik alan bilgisi" deniliyor, alttaki "yeni öğretmen stratejisi nedir?" yazısında da yer aliyor bazı maddeler.

 2. Bence çok yerinde bir karar. çünkü bunca mezun işsiz varken bu bölümlerde mezun biriktirmenin bi anlamı olmasa gerek. muvcut mezunlar yerleştikten sonra aynı fakülteler tekrar açılabilir.

 3. YÖK'ün resmi olarak böyle bir kararı yok. YÖK'ün sitesinde alına tüm YÖK kararları görülebilir. Bu tarihli ve bu içerikli bir karar yok. Böyle bir asılsız habere neden ihtiyaç duyuyor sunuz? Kamuoyu oluşturmaya mı çalışıyorsunuz? Fen-Edebiyat Fakültelerine bile hala öğretmenlik hakkı tanıyan bir yönetim ne diye eğitim fakültelerini kapatsın ki :)

 4. ben bu habere inanmıyorum böyle bir şey olamaz bu haber yüzünden bir çok öğrencinin uykularını kaçırdınız farkında mısınız? YÖK 'Ü aradım bugün böyle bir resmi açıklama yok dendi. ayrıca fen ve edebiyat fakültelerine formasyon verirken eğitim fakültelerinimi kapatacaklara olur mu yaaa???? böyle resmi bir acıkmama yok arkadaşlar!

 5. YÖK'ün resmi bir açıklama yapmış olsaydı burada link verip yayınlanan adresi sizlere ulaştırırdık. Eğitim fakültesine mensup bireyler olarak haberi okuyan öğrencilerin neler hissettiğini çok iyi anlıyoruz fakat öğrencilerin endişelenmesini gerektirecek bir durum asla olamaz. Öğrenciler üniversilere girdikten sonra kazanılmış haklarından dolayı bu konuda herhangi bir zarar görmeleri mümkün değildir. Üniversitelerin eğitim fakültelerine böyle bir yazı gönderildi. Biz de buna istinaden bu yazıyı yayınladık. Fakat şuanda yeni bir üniversite açılırsa ve o üniversitelerde eğitim fakültesi açılırsa sadece bu 5 bölümün açılabileceği yönünde bir açıklama yapıldı. Ancak ortaöğretim öğretmenlikleri bölümlerinin bu yıl öğrenci almayacağı kesin hatta bu bölümlerin lisans programlarının kapatıldığı kesinleşti denebilir. Buna da 2 gün önce kesin derken şuanda sadece 2013-2014 öğretim yılında öğrenci alınmayacağı kesin diyebiliyoruz. Çünkü eğitim fakültelerinin verdiği tepkilere de bağlı olarak durum sürekli değişiyor. Kaynaklarımız güvenilirdir. Haber ile ilgili son durumu da http://www.tarhanacorbasi.com/egitim-fakultelerine-ogrenci-alimiyla-ilgili-son-durum-2013-yok-karari.html bu linkten takip edebilirsiniz. Şunu da belirtmek isterim ki bu haber kaos yaratmak ya da ona benzer bir şey için yapılmadı, amacımız durumdan ilgili herkesin haberdar olması ve haklarını savunmasıdır.

 6. Size şimdi bir sorum var madem bu konuyla ilgili yök'ün resmi bir açıklaması yok niçin sitenizde yayınlayıp bizim uykularımızı kaçırıp moralimizi bozuyorsunuz buna hakkınız var mı ? yökü arıyorum resmi böyle bir karar yok diyor.. yeni eğitim fakültesi açacak üniversiteyi arıyorum bize onay geldi böyle bir şey yok diyor ? günlerdir uyumuyorum moralim alt üst.. bu duruma sevinen arkadaşlarada buradan sesleniyorum Allahtan korkun devlete atanmak için menffatlerinizi düşünüp iyi olmuş diyorsunuz yazık size çok yazık! üç yıldır deli gibi ders çalışıyorum bu yıl ilk kez sınava girdim hayalerim için! tek hayalim ögretmen olmak! ALLAHA HAVALE EDİYORUM SİZLERİ!

 7. inşallah doğru haber değildir çünkü kızım bu yıl güzel sanatlar lisesi müzik bölümünden mezun olacak YGS ye girdi özel yetenek sınavlarına hazırlanıyor ve bekliyor. ikinci üniversite sınavına başvuru yapmadı yani başka bir okulu yazma şansı da yok bu kadar zamansız ve düşüncesiz bir şekilde alınan bir karar bu başta dediğim gibi umarım doğru haber değildir… yazım bu gençlere allak bullak olduk şimdiden…
  ilgililer bu feryatlarımızı duyar inşallah….

 8. arkadaşın biri tam yerinde bir karar olmuş diyor .Bunu bilinçli bir şekilde söyledigine inanmıyorum ya da onun bu alınan kararda bir çıkarı vardır. Bu düzensiz eğitim sisteminin mağdurları hep biz öğrenciler olmak zorundamıyız lys ye 1 ay kala bune ya geçensene de tam bu zamanlar 4+4+4 eğitim sistemini çıkardılar canları sıkılınca eğitim sistemini değiştiriyorlar .Geçmişteki yapılan hataların kurbanlarıyız biz …

 9. çok az kişi haberi doğru anlamış; BUNDAN SONRA AÇILACAK ÜNİVERSİTELERDE YUKARIDA SAYILAN 5 ALAN DIŞINDA EĞİTİM FAKÜLTESİ AÇILMAMASINA KARAR VERİLMİŞTİR” denilmiştir

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.