Doğum Sırasında Anneye Verilen İlaçların Etkileri

0
980

Doğum sancısı ve doğum sırasında verilen ilaçların etkileri konusunda yapılan araştırmalar doğal doğum yöntemlerinin daha yararlı olduğunu düşündürmektedir. Örneğin, 

Doğum Sırasında Anneye Verilen İlaçların Etkileri
Doğum Sırasında Anneye Verilen İlaçların Etkileri

Kron ve arkadaşları, doğum sancısı sırasında hafif dozda yatıştırıcı almış annelerin yeni doğmuş bebeklerinin, anneleri yatıştırıcı almamış bebeklerden daha az gayretle emdiklerini ve daha az besin aldıklarını bulmuşlardır. Bu etkiler doğumdan sonra en az dört gün sürmüştür. Bir kadına doğum sırasında verilen anestezikler ve yatıştırıcılar plasentadan hızla geçip bebeğe ulaşmakta ve bebeğin zihinsel-bedensel süreçleri zayıflamaktadır. Doğum sırasında bebeğin uyanık olması ve soluk almasına hiçbir şeyin müdahale etmemesi yeğlenmektedir. Anesteziklerin ve yatıştırıcıların doğum sürecini yavaşlattığı, hatta durdurduğu da bilinmektedir. Uyuşuk doğum, kasılmaları azaltmak için daha fazla ilaç gerektirmektedir.

Genellikle doğum süreci sırasında yapılan tıbbi müdahale, yenidoğanda solunumu, hareketi, algıyı ve nörolojiik işleyişi önemli ölçüde etkileyebilir ve etkiler günlerce veya haftalarca sürebilir. Bununla birlikte hem etkili hem de güvenilir görünen epidural anestezi adlı teknik günümüzde doğum sırasında yaygın biçimde kullanılmaktadır. Bu teknik, omurilik dolaylarında bir yere bacaklardan ve karından gelen duyguları engelleyen ama rahim kasılmalarına müdahale etmeyen bir ilaç enjekte etmeyi içermektedir. Epidural anestezi ile yapılan doğumlarda annenin bilinci açıktır.

Kaynak: Çocuk ve Ergen Gelişimi (Mary J. Gander & Harry W. Gardiner)

Yorum Yapın, Soru Sorun

yorum

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.