“DİREN TAKSİM, DİREN TÜRKİYEM”

0
354

Yıllar önce yöneticisi olduğum derneğe gitmiştim, gündüz vaktiydi. Gençlik kolları toplanmış, sinirlilerdi, gerginlerdi. O gün şehit olan askerlerimiz için sinirlenmiş, bir şeyler yapmak istiyorlardı. Uzun zamandır tepkisiz kalmaktan kaynaklı, stres birikimi olmuştu. Psikolojide giderek artan stres denir bu duruma. O zaman gençlerle sokağa dökülmüştük, streslerini atabilmeleri için. Hiç alakasız başka bir gurubun eylemine toplu olarak katılmıştık.

gezi-parki-olaylari-Uzun zamandır Türkiye’de belli guruplar farklı sebeplerle susuyorlardı. Bazıları sokağa çıktığında diğerlerinin haberi bile yoktu belki. Fakat bu stres patlamasını haber aldıklarında onlarda farklı sebeplerle sokağa çıktılar. İnternette beğendiğim yorumlardan birisi “Bunca zamandır böldüğünüz insanlar, birleşti ve voltran’ı oluşturdu”. Katılıyorum. Keşke bende orada olabilseydim.

Şimdi farklı bir durum var. Bu nasıl biter? Şuna eminim ki polis hepsini (alamaz ya) alsa bile tekrar çıkarlar. Eğer, kalabalık bir defa dağılırsa toplanması hem zor olur hem de hepsi tekrar buluşmaz. Fransız İhtilali’nde insanlar 6 ay evlerine dönmemişlerdir. Arada dinlenmeleri gerekiyor. Dinlenmezlerse uzun süre yorgunluğa dayanamazlar. Belki de şuan adrenalin salgısının etkisiyle ayakta durabiliyorlar. Ayrıca su ve gıda ihtiyaçları var. Bunlar sağlanmalı ki dirençleri kırılmasın.

taksim_canli_izle_taksim_gezi_parki_olaylari_kac_kisi_yaralandiUnutulmamalı, eğer bunun devamı da güçlü bir şekilde gelmezse yıllar içinde vatandaştan sorunlar karşısında ciddi tepki beklenmemeli. Ateş yakmak önemlidir. İnsan psikolojisi gereği ateşi takip eder, toplanır.

Hükümet yapması gereken müdahaleyi yapmakta gecikecek gibi görünüyor. Yapması gereken çok açıktır. Kızgın kalabalığa şiddet ile müdahale edemezsin. Bu yapıldıkça diğer illere hatta ilçelere bile yayılıyor.

İçimden gelerek bağırıyorum.

“DİREN TAKSİM, DİREN TÜRKİYEM”

Yorum Yapın, Soru Sorun

yorum

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.