Çorbanın Tarihçesi – Çorbanın Anlamı – Soğan Çorbası

0
1571

Çorbanın tarihçesi 1650 yılında Fransızca Soupe (souppe) kelimesinden İngilizce’ye soup olarak geçmiştir. Eski halk latince de suppa yani sıvı gıda ve çorbada ıslatılmış ekmek anlamlarındadır.

Çorba Kelimesinin Kökeni

Türkçe’ye Farsça’dan geçen bu kelime Farsça’da şorba (shorba, shorbağ) kelimesinden çorba olarak değişime uğraşmıştır.  İngilizce’de ise çorba kelimesi soup olarak kullanılmakta ve et suyu anlamına gelmektedir.

Çorba kelimesinin anlamı Farsça incelenmektedir. Farsça’da shor = tuzlu, ba = haşlama yani shorba = tuzlu haşlama anlamına gelmektedir.

Çorbanın Tarihçesi

Tarihte bulunan ilk çorba kaya oyuklarına ve hayvan derilerinin içerisine kaynayan su konularak ya da içerisine kızdırılmış taşlar atılarak besinlerin kaynatılması sağlanmıştır. Bu da Farsça’da tuzlu haşlama anlamına gelen shorba kelimesini desteklemektedir.

20 bin yıl önce keşfedilen bu sıvı gıda o dönemlerde pişirme yapılamadığından dolayı su taşırmayan meşe palamudu gibi bitki ve ya yukarıda da belirtildiği gibi hayvan derilerinin içerisinde ya da hayvan kabukları içinde yapılmıştır.

Ortaçağ’da buharı tüten içinde et ve sebze suyunun piştiği kap ve kaçaklar görülebilmektedir. Bu da İngilizce’deki çorbanın yani soup un anlamının neden et suyu olduğunu doğrulamaktadır.

Soğan Çorbası

çorbanın tarihçesi - soğan çorbası
çorbanın tarihçesi – soğan çorbası

Bilinen en eski çorba Fransa’ya ait olan Soğan Çorbasıdır. Soğan Çorbası antik çağ dönemine aittir. Kolay yetiştirilebilen ve hızlı büyüyen bir bitki olan soğan bu özellikleri bakımından dönemin en çok kullanılan çorbası olmuştur. İçerisine atılan malzemelerin yani soğanın maddiyat gerektirmemesi bakımından fakir ailelerin en önemli besin kaynağı olmuştur. Yine antik dönemde çanaklar içinde yapılmıştır. 18. yüzyılda Fransa’da modern bir hal almıştır Soğan Çorbası. Et suyu ile soğan üzerine rendelenmiş olan peynir ve ekmek ile yapılan bu çorba her kültür için farklılıklar göstermiş ve tüm dönemlerin en önemli besin kaynağı olmuştur.

Farklı medeniyetler yüzyıllar boyunca çorbanın içerisine farklı et ve sebzeler koyarak farklı çorbalar elde etmişlerdir. Besin zenginliğini suyun içerisine tuz ile haşlanan et ve sebzeler oluşturur.

Bazı yanlış kaynaklarda ise çorba kelimesinin kökeninin Sanskritçe’den gelen İngilizce soup kelimesi olduğu hatta soup kelimesinin iyi beslenme anlamı taşıdığı yazmaktadır.  Bu tamamen hatalı bir bilgidir.

Fransız usülu soğan çorbası tarifi:

Daha fazla bilgi için: https://tr.wikipedia.org/wiki/%C3%87orba

Yorum Yapın, Soru Sorun

yorum

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.