Çocuklarda Sevme Yeteneğinin Gelişmesi ve Cinsel Tutkuları

0
310

Erkek ve kız kardeşlerde sevgi, haset ve yarışma tutkuları nedeniyle karmaşıktır. İlk örneği bakımından mitolojik kökenli olan “Oidipus kompleksini” unutmamak gerekir.

Çocuk, büyükleriyle ilişkisini yüksek bir tutku düzeyinde yoğunlaşmaya vardırır. Gelişmesinin belirli bir döneminde, annesine olan sevgisi çocuksu bir cinsel tutku rengini alır. Bu çocuksu tutku, doğal olarak yetişkinlerin cinselliğinin boyutlarından yoksundur. Ancak, çocuk sırf annesini hedef alan, babayı ilişki dışı bırakan güçlü duygular taşır. Kız çocuk ise, babaya karşı anneyi ilişki dışında bırakan aynı duygulara sahiptir.

Çocukların Cinsel Tutkuları
Çocukların Cinsel Tutkuları

Klasik psikanaliz görüşü, çocuğun bu çizgi dışı duygularla baş etmesini ve onları aile çevresinin normal ilişkilerine dönüştürerek çözümlemesini, gelecek yıllardaki bütün gelişmesini belirleyen köşe başları sayar.

Normal gelişmede, erkek çocuk kendini babasıyla bir tutarak, kız da kendini annesinin yerine koyarak kapıldıkları çelişik duygularla baş etmek zorunda kalırlar.

Bir baba da, çocuğuna ilerde bir yetişkin olarak sevmek, sevebilmek için gerekli güveni verebilir. Bu çizgiye ulaşmadan önce çok karmaşık bir duygular dizisi engelini aşmak gerekir. Bazı kimseler bu çizgiye asla ulaşamazlar. Bu nedenle, yetişkin çağın cinsel aşkı için yetenekleri, gereğince gelişip olgunlaşmaz.

Okan, babası yüksek bir ücretle uzak, yabancı bir ülkede çalışırken doğdu. Altı yaşına gelinceye kadar babasını hiç görmedi. Annesi bütün ilgi ve yakınlığıyla ona eğildi. Kişiliği kuvvetli, çevresinde sözünü geçiren, hemen egemenlik kuran bir kadındı. Açığa vurmadığı tedirginliklerini, kocasının ve aile sevgisinin yokluğunu başka yöne saptırmak için, oğlunu kullandı. Baba döndüğü zaman, annenin oğluna karşı tutumu değişti. İlgisizliği ihmal düzeyine vardı.

Onu her fırsatta eleştiriyor, her hareketine bir kusur bulmak için kılı kırk yarıyordu. Okan bu yüzden, onu ikinci plana düşüren babasına karşı burukluk duydu. Ama giderek artan kekemeliği dışında, bunu hiç bir biçimde açığa vurmadı. Büyüdüğünde yakışıklı bir genç oldu. Kız arkadaşlar bulmakta hiç güçlük çekmedi. Ancak, içlerinden hiç biriyle asla uzun süreli bir ilişki kurmadı. Daldan dala hesabı, birinden ötekine geçti. Sevgilerini kazandığına güven getirdiği an bıraktı. Bir çocuk olarak anne ve babasına karşı duygularını asla çözümleyememişti. Bir kadınla daha ömürlü, sağlam ilişki kuramayışında da bu etken oldu.

Yorum Yapın, Soru Sorun

yorum

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.