Çocuk Masalı Afrika Kralı Cabula Mabula

0
26358

Çocuk Masalı Afrika Kralı Cabula Mabula

Bir varmış bir yokmuş. Afrikanın güneyinde siyah insanlar çokmuş. Bir de kral varmış, adı Mabula. Kendi siyah, gözleri siyah. Öyle neşeli öyle mutluymuş ki herkes ona Cabula Mabula dermiş. Çünkü onların dillerinde Çabula mutlu demekmiş.
Sonra bir gün…

afrika kralı cabula mabula
afrika kralı cabula mabula

Gelin okuyalım bakalım neler olmuş.
Cabula mabula her sabah ormanda dolaşır. Renk renk bitkileri hayvanları seyreder böyle güzel bir ülke de yaşadığı için mutluluk duyuyordu. O sabah kırmızı çiçek gördü. Sonra bir kuş – sarı mor… Kuş kralın önünde eğileyim derken Pat diye düşmez mi !
Hem de filin hortumuna. Mabula ha ha ha diye güldü.
Ha – ha – ha -ha .
Afrikanın yeşil ormanlarında Mabula’nın kahkahası çınlanır. – ha ha ha…
Herkes duydu, herkes güldü: Ha ha ha…
Ama bir kişi gülmedi. Gördünüz mü? Bu Büyücü Mureva. Kral güldükçe mutsuz oluyor, Mabula’nın mutluluğunu kıskanıyordu. Kırmız çiçek sarı kuş ne var bunlar da ne kadar mutlu olacak? diye söylendi Büyücü Murave.
Renklere ne kadar meraklı bu Kral. Bir büyü yapayım da görsün.
Bitkiler topladı kaynattı. Ormana bir duman yayıldı. Ağaçların çiçeklerin hayvanların rengini aldı. Renkli bir duman oldu. Murave renkli dumanı bir sandığa sakladı. Çıktı sandığın üstüne oturdu. Ama bir leylek bütün bunları gördü. Ertesi sabah Mabula çok şaşırdı. Hayvanlar orman çiçekler her yer her şey renksizdi.
Aman tanrım ne olmuş böyle diye bağırdı. Renkler yok her şey birbirine benziyor.
Ogünden sonra sarayından çıkmak bile istemedi. Her şeyin herkesin aynı renk olduğu bir ülke ne kadar sıkıcı diye düşünüyordu. Kral Mabula mutsuzdu. Renklerin olmaması gerçekten pek kötüydü. Bu renksiz ülkede yaşamak leyleğin de hoşuna gitmedi. Gördüklerini kertenkeleye anlattı. Birlikte büyücüye gittiler. Büyücü gene sandığın üzerindeydi. Otların arasından geleni görmedi. Siz gördünüz mü?
Birden leylek Murave’nin kafasına kondu. Büyücü çok korktu. Yere atladı. Kollarını sallayarak koşuyor ama leylek kafasından gitmiyordu.
Bakın bakın kertenkele sandığın kapağını açıyor. Birden kırmızı yeşil sarı renk renk bir bulut sandıktan çıktı. Ormana yayıldı.
Büyücü Murave bulutu yakalamak isterken leylek onu sandığın içine itti. Kapak kapandı. Eyvah sandıktan son çıkan mavi renk leyleği ve kertenkeleyi maviye boyamış.
Mavi bir leylek ve mavi bir kertenkele…
Kral Mabula buna çok güldü. Şimdi ülkesi daha da renkli olmuştu.
Afrikanın yeşil ormanlarında Mabula’nın kahkahası çınlanır. -ha ha ha…
O günden sonra Cabula Mabula’nın ülkesinde her şey renkli kaldı. Herkes mutlu yaşadı. Büyücü Mureva’yı ise bir daha gören olmadı.
Bir gün Afrikanın güneyine Cabula Mabulanın ülkesine giderseniz siz de Büyücü Mureva’yı göremezsiniz. Ama sakın mavi leylek ve mavi kertenkeleyi görmeden dönmeyin…

Yorum Yapın, Soru Sorun

yorum

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.