Çiftlerin Birbirlerini Kaybetme Korkusundan Doğan Hapsetme İsteği

0
374

Bir kadın ya da erkeğin daha çok erkeğin eşini kaybetmekten çok aşırı derecede korktuğu için, onu hapsetmeğe kalkması az görülen olaylardan değildir. Aysel ile Mithat’ın ilişkisi buna iyi bir örnektir. Daha evliliklerinin ilk aylarında, Mithat, karısının eski sevgililerine karşı akıl dışı bir kıskançlık beslemeğe başladı  oysa kızın ondan önce hiç bir sevgilisi olmamıştı.

kıskançlık ve hapsetme
kıskançlık ve hapsetme

Bir süre sonra, karısının hâlâ bir sürü sevgilisi olduğuna inandırdı kendini. Kadıncağızın her alışverişe çıkışında, onun birisiyle buluştuğundan, her gelen mektubun önce kendisine gösterilmezse bir aşıktan geldiğinden kuşkulanıyordu. Gündüzleri neler yaptığı konusunda karısını uzun uzadıya sorguya çekiyor, “başka erkekler” konusunda düşünce ve duygularını soruyor, çamaşır makinesini onarmağa gelen adamı bile nasıl bulduğunu soruyordu ona.

Bu korkuların gerçekle hiç bir ilgisi yoktu. Aysel’in kocasına olan duygularıyla da ilgili değildi; çünkü, genç kadın onu gerçekten çok seviyordu. Arada bir yaptıklarından pişmanlık duyan Mithat da pekâlâ biliyordu bunu, evliliği tehlikeye soktuğu için kendine kızıyordu.

Sonunda, Aysel bir ruh hekimine baş vurdu; birkaç seanstan sonra Mithat’ın da aynı hekime gitmesini sağladı. Mithat, hekimle yaptığı görüşmeler sonunda sevilmek ve istenmek konusundaki güvensizliğinin, Aysel ile karşılaşmadan önce birkaç kız tarafından terk edilmiş olmasından geldiğini anladı. Sonunda, bu duyguları ilk kez çocukken, annesi ailesini bırakıp bir başka adama kaçtığında duyduğu ortaya çıktı.

Mithat, hâlâ geçmişte yaşadığını, hâlâ annesi tarafından bırakılmış küçük bir çocuğun hayatını yaşadığını, her erkeği, anasını çalmış olan, karısını da çalabilecek biri olarak gördüğünü anladı böylece.

Anlaşılıyor ki, bazen kıskançlıkla olumlu bir yolda savaşmak, yani kıskançlığın gerisinde yatan duygularla savaşmak, sırf eşler bu duyguların neler olduğunu bilmediklerinden sonuçsuz kalabilir. Sürekli anlayış ve sevgi göstermek bir işe yaramıyorsa, bir ruh hekimine başvurmak gerekmektedir.

Şunu da unutmamak gerekir ki, her kıskançlık gösterisi bir ilişkinin aksaklığı olarak ele alınmamalıdır. Birine karşı duyulan sevginin, ilişkinin devam etmesi isteğinin bir belirtisi de olabilir kıskançlık. Hepimiz seçtiğimiz eşe karşı normal bir koruma duygusu besleriz.

Bu gibi duygular paylaşılmalıdır. Şununla bununla flört etmekle duygusuzca davranmakla sevdiklerinizi incitme yeteneğimizi kötüye kullanırsak, onlara hakkettikleri bağlılığı göstermiyoruz demektir. Düşüncesiz bir eş, şununla bununla açık açık dalga geçtiği, gerçek ya da uydurma cinsel başarılardan söz ettiği zaman, aldırmıyormuş gibi davranmak yanlıştır. İlgisizlik, bir ilişkinin kurumuş olduğunu gösterir. Çiftlerin duygularını karşılıklı tartışmaları, birbirlerini gereksiz yere incitecek davranışlardan kaçınmaları, kesinlikle gereklidir.

Yorum Yapın, Soru Sorun

yorum

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.