BÜROKRASİ ÇÖZÜM ODAKLI OLMALI

0
228

Bürokrasi çözüm bulma sanatı olmalı sorun çıkarma sanatı değil. Çok basit işlemler maalesef işini daha öğrenememiş memurlar tarafından uzatılıyor da uzatılıyor.

meb bürokrasi
meb bürokrasi

Halen daha kağıt ile yazışıyoruz. e-posta kullanmak yerine hala daha yazıları kağıtlara yazmaya ağaç katliamına devam ediyoruz. Çok basit aslında herkese bir e-posta adresi edinmeleri söylenir. Herkes e-posta adresi edindikten sonra tüm okullara internet bağlantısı sağlanır. Daha sonra bir haber genel ise bunun için yazı çıkarılmaz bir e-posta ile tüm kullanıcılara iletilir. Sonrasında cevap aynı kanaldan verilir.

Az yukarıda anlattığım sistem Milli Eğitim Bakanlığımızda ve bakanlığa bağlı İl-ilçe Milli Eğitim müdürlüğümüzde kurulu. Her okulun e-posta adresi var, her okulda internet bağlantısı var parası devlet tarafından karşılanan. Ne kaldı geriye? Geriye bu sistemi kullanmak kaldı. İşte bu sistemi tıkayan yıllanmış emektar idarecilerimiz ve memurlarımız en büyük sorunumuz. Bu iletişimi sağlamak maksatlı birimler kurulmalı diyeceksiniz. O da var. O bölümde hazır. Fakat hala her okula yazı ile duyurulmaya, bu yazılar tek tek kaydedilmeye ve arşivlenmeye devam ediyor.

Yazık diyorum. Bir iki ufak eğitimle mevcut idarecilerimiz ve konu ile ilgili memurlarımız bilgilendirilip şahsi ve önemli evrak dışındaki bütün yazışmalar bu sitsem üzerinden yapılabilir. Böylece büyük bir israfında önüne geçilmiş olur.

Çözüm odaklı olmak gerekli sorun odaklı değil.

Başta bir de bürokratik engellerden bahsetmiştim. Malesef basit işler uzatılıyor da uzatılıyor. Başımdan geçen basit olayı aktarmak istiyorum.  Eşim ücretsiz izne ayrılmıştı. Geçen ay izin sonrası tekrar göreve başladı. Göreve başlama tarihi tam ayın 15’i olmadığı için bir ek bordro düzenlenmesi lazım. Aslında sistem otomatik olarak o tarihi algılayıp ödeme yapılabilir ama bürokrasi dedik ya. Ne oldu; biz idareye bildirdik, idare memura durumu iletti. Memur bordroyu hazırlatmak üzere il milli eğitime gitti. (normalde okulda bu evrak hazırlanmalı ama sistem ha bire değiştiği için memurlarda şaşkın) il milli eğitim ne dedi;-“bu bizim işimiz değil, biz tarihi bildirdik maliye yapacak.” İyi güzel.

Sevgili memurumuz maliyenin yolunu tuttu, en üst katta yer alan ilgili memura durumu izah etti. Ne olmasını bekliyoruz, işin hemen yapılmasını. Çok beklersiniz. Kolay mı öyle. Bürokrasi diye bi şey var arkadaşım. Maliye memurunun tepkisi enteresan ve açık sözlü; “Aslında yaparız kolay ama bir kere yaparsak Milli Eğitim hep bizden bekler.”

Hadi bakalım buyur buradan yak. Memurumuz döner milli eğitime. Hatır gönül bir arkadaş bulur rica eder. Belki bi yemek sözü verir. Sonunda birini ikna eder. Tamam mı? Değil tabiî ki. İlgili memur düzenler, düzenlenen belge tekrar maliyeye götürülür, sonra maliye kontrol eder bankaya bildirir. Banka da canının istediği bir zaman da (1-3 gün arası) ilgili parayı hesaba geçer.

Şimdi bu parayı bekletmenin kimseye bir faydası var mı? Yani devlet;” bu parayı geç öderseniz size şu kadar ikramiye veririm” mi diyor? Bence demez. Demiyordur da? Peki ilgili memurlar bu parayı cebinden mi ödüyorlar? Buna da hayır. Ne o zaman? Cevap çok kolay, BÜROKRASİ. İşte basit işlerimizi zora sokan bürokrasi…

Yorum Yapın, Soru Sorun

yorum

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.