Bir köpek için alfa olmak nedir? Bir köpeğin alfası nasıl olunur?

0
3870

Bir köpeğin alfası olmanın ne demek olduğunu anlamak için öncelikle köpeklerin geçmişine bir göz atalım. Köpekler kendilerini kurt sürülerindeki birer kurt olarak görürler ve kurt sürülerinde 1 alfa çifti vardır. Alfa çift ne zaman durmak isterse sürü o zaman durur, alfa ne zaman yemek isterse sürü o zaman yemek yer.  Ama alfa çift karnını doyurmadan diğer kurtlar yemek yiyemezler sadece beklerler.

Köpeklerin atası kurtlar olduğu için yavru köpek yeni hayata başlarken kendine bi alfa arar. Bir alfa bulamazsa kendini alfa kabul eder ve itaat etmez.

Bir köpeğin alfası olabilmek köpek yetiştirmenin en zor kısmıdır. Öncelikle yavru köpeği sahiplenirken dikkat etmemiz gereken kuralları bileceksiniz.  Bu kuralları okumadıysanız önce onları okuyun.

Tıklayın: Yavru köpek alırken dikkat edilmesi gerekenler

 

alfa köpek
Bir köpeğin alfası olmak

Yavru köpeğimizi aldık, 1-2 hafta boyunca da diğer yazımda belirttiğim gibi anasının kokusu olan havluyla tiktaklı saatle uyuttuk.

Şimdi gelelim alfası olmak için nelere dikkat etmemiz gerektiğine.  Öncelikle mantığını iyi kavramanız lazım. Siz kurt sürüsündeki alfa olan kurtsunuz ve köpeğiniz kurt sürüsündeki bir birey. Bunu köpeğe hissettirebilmemiz lazım. Bu nasıl olacak ?

Örneğin köpeğinizin beslenmesi gerektiğinde köpeğinizin mamasını bir tabağa koyuyorsunuz. Benzer bir tabağa da kendinize yemek koyuyorsunuz. Köpeğiniz bağlı duracak. 2 tabakla birlikte köpeğinizin yanına gideceksiniz. Köpeğiniz yemeği görünce hemen heyecanlanacak ve yemeğin üzerine atlamak isteyecek. Siz bu durumda köpeğinizin ulaşamayacağı uzaklığa onun yiyeceği yemek tasını bırakacaksınız ve onun yanında oturarak kendi tabağınızdaki yiyeceği yiyeceksiniz. O sizi izleyecek. Tıpkı kurt sürüsündeki alfa olan çiftin yemek yerken tüm kurt sürüsünün onu izlediği gibi.

Buna benzer bir çok yöntem var. Mesela köpeğinizle oyun oynamayı ve eğitim yapmayı çok keskin çizgilerle ayıracaksınız. Siz oynamak istediğinizde birlikte oyun oynayacaksınız ve siz oyunu bitirmek istediğinizde oyunu sizin isteğinizle bitireceksiniz.

Bunların dışında köpeğinize asla elinizle ya da bir başka nesneyle vurmayacaksınız. Ciddiyetinizi farkettiremediğiniz durumlarda ensesinden tutarak havaya kaldırıp sallayın. Bu kurt sürüsündeki güçlü kurdun zayıf kurda yaptığı harekettir. Bunu taklit edin. Oyun oynamadığınızı ve eğitim yaptığınızı anlasın.

Peki bir köpeğin alfası olduğumuzda ne olacak ?

Yorum Yapın, Soru Sorun

yorum

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.