Bi saniye otobüse binicem şimdi.

0
596

Yolda yürürken insanların yüzüne baktığınız oldu mu hiç? Ne istediğini bilen ifadelere pek nadir rastlar olduk sanki. Peki sebep?  Hızlı gelişen teknoloji mi, sayısız marka seçeneği mi, yoksa mantar gibi her yerde biten reklamların artması mı bizi bu hale getirdi? Seçeceğimiz filmden tutun da dışarı çıkarken ne giyeceğimize kadar hiçbir şeye karar veremez olduk.

 

bi saniye otobüse binicem
bi saniye otobüse binicem

Hayatta birçok kulvar var. Bizde bu kararsızlık varken işimiz zor. Velev ki birini seçtik. Seçimimiz hasbelkader mi yoksa başkasının aklıyla mı?

En beter halini insan ilişkilerinde gösterir bu kulvarlar. Eşinizle çocuğunuz arasında kalırsınız mesela. Dostunuzla sevgiliniz arasında. Mesai arkadaşınızla yöneticinizin arasında. İki kız arasında ya da Sevdiğiniz adamla/kadınla ailenizin arasında sıkışır kalırsınız. Köşeye kıstırılmış hissederseniz kendinizi. Hınç dolu anlar yaşar, öfkenizi üçüncü bir kişiden çıkartma eğilimleri göstermeye başlarsınız. Sağlığınızda birkaç küçük çatırdama olur belki. Böyle bir ruh halinde reçete olarak sıkı bir dost yazılabilir.  Ruhunuza iyi gelir dost. Candır. Nihai kararı verecek olan yine sizsiniz.

Fikrimce işin özü;

Hangi kulvardan gidersek      gidelim diğerlerinden vazgeçmiş ve gitmediğimiz kulvarların sonunda bekleyenleri kaybetmiş olacağız. Peki, kaybettiklerimiz bizi pişmanlığa götürecek mi? Jean Paul Sartre der ki; ”Pişmanlık en büyük günahtır.” Ki pek çoğumuz yaşadığımız bu günahların altında eziliriz. Ama hayallerimizse önemli olan, bu hayalleri bir kenara itmeden ve hayattan ne istediğimizin farkındalığıyla seçim yaparsak kaybettiklerimiz uğruna pişmanlık hissetmeyiz.

Zaten her seçim bir vazgeçiş değil midir? Varsın olsun feragat edelim bazı şeylerden, yeter ki vazgeçmeyelim çocukluğumuzdan beri kurduğumuz hayallerimizden…

Yorum Yapın, Soru Sorun

yorum

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.