Beyin felci nedir ve beyin felci tedavisi

0
641

Beyin felci yani tıp dilindeki adıyla serebro vasküler kanama son yıllarda görülme sıklığı artan bir hastalıktır. Bu hepimizin her an başına gelebilecek bir olaydır.

Beyin kanaması gerçekleştiğinde beyin hücreleri oksijensiz kalır ve bu hücreler ölmeye başlarlar. Beyin üzerindeki ölen hücrelerin lokalizasyonuna göre insanda hafıza ya da motor kontrolde kayıplar oluşur.

Her yıl 850 bin insanın beyin felci görülmektedir. Bunun anlamı her 40 saniyede bir dünyada bir kişi beyin felci olmaktadır. Her 4 dakika da bir yine bir insan bu hastalıktan vefat etmektedir. Peki bu kadar sık görülen bu hastalığın çeşitleri nelerdir?

Beyin Felcinin Çeşitleri ?

  1. Hemorajik kanama
  2. İskemik kanama
  3. Trans iskemik atak
beyin felci
beyin felci

Beyin felci hakkında uydurulanlar ve gerçekleri

Yanlış

Doğru

Yanlış: İnme engellenemez. Doğru: Yüzde 80’i engellenebilir.
Yanlış: Beyin felci için tedavi yoktur. Doğru: Erken müdahale ile beyin felci tedavi edilebilir.
Yanlış: İnme sadece yaşlıları etkiler. Doğru: Her yaşta olabilir.
Yanlış: Çok nadir görülür. Doğru: Dünyada her 4 saniyede bir görülür.
Yanlış: İnme genetik ya da kalıtsal değildir. Doğru: Ailenizde inme geçirmiş birisinin olması sizinde geçirme ihtimalinizi artırır.
Yanlış: İnme yalnızca ilk bir kaç ayda iyileşme yaşanır. Doğru: İnmedeki iyileşme ömür boyu sürer.

Beyin Felci İyileşir mi ?

En çok merak ettiğiniz bu hastalığın iyileşip iyileşmediği konusuna gelirsek, öncelikle beyinle ilgili bir takım bilgiye sahip olmamız gerekiyor.

Beyin içinde hücrelerin farklı bölgelerde ve farklı görevleri vardır. Beyin felcine müteakiben kaybedilen hücrelerin yakınlarda kaybedilmemiş ve canlı beyin hücreleri vardır. Burada şunu hatırlamamız gerekiyor; her bölgedeki beyin hücresinin farklı görevleri vardır. Ölü olan beyin hücreleri kendilerinden beklenilen hareketleri yapamaz iken canlı olan beyin hücreleri kendilerinden beklenilen hareketleri yapabilmektedirler. Ve bu canlı beyin hücreleri ölü olan beyin hücrelerine doğru filizlenip ölü beyin hücrelerinin yapması gereken hareketleri devralabilir yani ölü beyin hücrelerinden kaynaklı yapılamayan hareketler, çalışmayan fonksiyonlar canlı beyin hücreleri tarafından çalışır hale gelebilmektedir. Ölü beyin hücreleri canlı hale gelmeden,  sadece fonksiyonlarını ve görevleri canlı beyin hücrelerine aktarmış oluyorlar.  Fakat şunu unutmamak gerekir ki bu tamamen egzersiz ile mümkündür. Çok tekrarlı egzersizler canlı beyin hücrelerinin ölü beyin hücrelerine doğru yaptığı filizlenmeyi tetiklemektedir. Ölü beyin hücresinden canlı beyin hücresine aktarılan işlev ve fonksiyonlar ancak ve ancak en az 400 tekrar ile gerçekleşebilmektedir.

Bunun tıptaki adı da plastisite dir.

Yorum Yapın, Soru Sorun

yorum

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.