Bebeklerin Kişilikleri nin Gelişmesinde Anne ve Baba Rolü

0
358

Bebeklerin Kişilikleri nin Gelişmesinde Anne ve Baba Rolü 

Bebek, ana babasıyla ilişkisinde uzun süre onlara güvenir. Kişiliğinin oluşması, aynı zamanda sevgi ve kendinden hoşnutluk duygulan kazanması için, ona yöneltilen koruyucu tutumla dengeli olarak, bağımsızlığını, kişisel becerilerini deneme fırsatı da verilmelidir.

Bakımın sürekliliği çok önemlidir. Bebeğin sürekli bir ilişkinin güvencesine ihtiyacı vardır. Bu sürekli ilişki kaynağı, gerçek anne ya da onun yerine geçen, yerini tutacak bir kimse olabilir. Bunun yokluğu, kişiliğin uzun süreli gelişmesi ve sevme yeteneği üstünde olumsuz etkiler gösteren görevlilerin sürekli olarak değiştikleri (çocuk yuvaları, bakımevleri, vb.) kurumlara getirilen çocuklar, yetişkin hayatlarında sağlam ilişkiler kurmakta güçlük çekerler. Tatmin edici bakıma, anne sevgisine ve şefkatine alışmış bebekler, bunlar ortadan kalkarsa sert ve şiddetli bir tepki gösterirler. Bundan dolayı, çocuğu hastalanan annenin hastaneye onunla birlikte yatması özel bir önem taşır. Çocuğa hastanede iyi bakılırsa da, anneden ayrılık dönemlerinin uzatılması zararlı olabilir.

kişilik gelişimi ve aile
kişilik gelişimi ve aile

Soğuk, sevgiden yoksun bir bakımla sevgiye dayanan bir bakım ayrıdır. Çocuğa gösterilen bakım ve ilginin bütün belirtilerinin eksiksiz olduğu eğitimin dikkatle planlandığı, çeşitli eğlencelerin ihmal edilmediği, ailenin parasal olanakları çerçevesinde her isteğin cevaplandırıldığı nice aileler vardır. Bu tür görevlerini hiç aksatmaksızın yerine getirmelerine karşılık, özel sorunlar nedeniyle sevgilerini serbestçe, kendilerinden beklendiği gibi dile getiremezler. Buna karşılık, bir annenin sevgisi, çocuğun kişiliğinin oluşmasında, sevebilmek ve sevilmek yeteneklerinin doğuşunda temel etkendir.

Dıştan bakıldığında çocuklara ilgisiz aileler, kökenleri, sorunları ne olursa olsun, çocuklarına büyük bir sıcaklıkla eğilirler. Çocuğunu taşkın, aşırı bir coşkuyla durmaksızın kucaklayan, öpen bazı kimselerin sevgisi, kalın kabuğu parlak renklerle göz alan bir meyve gibi göstermelik bir sevgi olabilir. Gösterişten yoksun olmasına karşılık duyguları derin kaynaklı, durgun, sessiz olan ailelerin sevgisi yanında, kalın kabuğu göz alıcı bu meyvenin özü çok cılızdır. Sevgi duygumuzu biçimlendiren, bu duygunun doku ve tonlarını oluşturan, içimizdeki bilinçsiz itilimlerin etkisidir.

Bütün bunlardan sonra sevgiye dayanan, kökeni, temeli sevgi olan ilişkilerimizi anne sevgisiyle başlayarak, baba sevgisi, kardeş sevgisi, sınırı daha genişleyen aile sevgisi, arkadaşlıklar, düşüncelere, ülkülere bağlılıklar diye sıralayabiliriz. Bu düzenin içinde kaçınılmaz gerginlikler ve tedirginlikler vardır.

Bebeklerin Kişilikleri nin Gelişmesinde Anne ve Baba Rolü bu sebeplerden dolayı çok önemlidir.

Yorum Yapın, Soru Sorun

yorum

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.