Bebeklere Banyo Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

0
544

Bebek sağlığı ve gelişimi için özenli ve düzenli bakım her şeyden önce gelmektedir. Göbek bağı düşene kadar suyla ya da gül suyuyla ıslatılmış bezle silinerek temizliği yapılan bebeklere, göbek yarası iyileşip kabuğu düştükten sonra günlük temizlik banyosu yaptırmaya başlanabilir. Bebeklere banyo yaptırırken dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar vardır. Bunlardan kısaca bahsedecek olursak;

bebek banyosu
bebek banyosu

1. Bebeğe banyo yaptırılacak ortamın sıcaklığı en az 21 derece olmalıdır. Yıkama suyunun sıcaklığı ise 36-37 derece olmalıdır.

2. Genellikle mama saatlerinden önce banyo yaptırılmalıdır. Mama saatinden hemen sonra banyo yaptırıldığında bebeğin kusma olasılığı yüksektir.

3. Banyodan önce ön hazırlık olarak bebeğin yüz bakımı yapılır. Önce bebeğin her iki göz kapağı, ıslak bir pamuk ile (her iki göz için ayrı pamuk) gözün dış ucundan iç ucuna doğru silinir. Daha sonra küçük bir çubuğa sarılmış pamukla burun delikleri, kulaklar temizlenir. Başka bir pamukla da kulak kepçesi ve kulak arkası silinir. Bunun arkasından yalnızca yüz için ayrılan başka bir kaptaki temiz suyla bebeğin yüzü sabunsuz suyla olarak yıkanır, sonra boyun kısmındaki kırışıklıklar özenle silinir.  Sonra bebeğin altı temizlenir ve artık bebek banyo için hazır hale gelir.

4. Bebek küvete yerleştirildikten sonra annenin elinden kaymaması için anne sol elini bebeğin ensesinin altından geçirip dört parmağıyla sol koltuk altını tutar ve baş parmağını da omzuna koyar. Bebek suyun içine girinceye dek anne sağ eliyle bebeğin kalçasından tutar.

5. Küvet bebeğin omzunu örtecek kadar suyla dolu olmalıdır.

6. Bebek yıkanınca anne onu sağ eliyle çevirir. Böylece bebeğin boynu ve çenesi annenin sol bileğine dayanır. Annenin parmakları bebeğin sağ koltuk altını tutar.

7. Bebeğin yüz ve kulakları suya batırılmamalıdır.

8. Banyo ilk aylarda 5 dakikadan fazla sürmemelidir. Ancak soğuktan fazla etkilenmeyen daha büyük bebeklere suda çırpınma ve oyun için zaman verilmelidir.

9. Banyodan sonra bebek mümkün olduğu kadar ısıtılmış ve büyükçe bir havluya sarılır. Bebek havluyla ovulmadan dikkatle kurulanmalıdır.

10. Kurulama işleminden sonra bebek pudralanıp mümkün olduğu kadar çabuk giydirilmelidir.

Yorum Yapın, Soru Sorun

yorum

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.