Bağlama Devam Ederken Ezgiye, Susmuyor Türküler

0
391

 

baglama

Yıllardır, kendimize özgü ezgiler kazandırıyoruz, dünya kültürüne. Dünyanın hiçbir tarafında üretilmeyen benzeri olmayan ezgiler.

Dünya bunları dinledikçe, kendimizin olan türkülerden uzaklaşılıyor. Uzaklaşmayı da geçtim artık türkü dinlemek bazı kesimler tarafından geri kafalılık, yobazlık olarak atfediliyor. İnkar edilmeye başladı türküler. Komiktir ki yıllarca söylenen bir türkünün rock versiyona çevrildiğinde bunu yeni bir parça zanneden de bir neslimiz vardır. Türküyü ömrü hayatında dinlememiştir farklı daha popüler bir tarzda yorumlanınca benimsemeye başlar. Halbuki duygu aynı duygu, sözleri aynı söz.

”Halk” sözcüğünü dilinden insanlarda da çok sıkça bir yaşanan bir durumdur. Türkülerin çıkış noktası, halk şiirlerinin ezgilenmesidir. Komiktir ki bunu bilmeyen insanlar halk der, türküden nefret eder.

Birde popülariteyi artırma amacı ile kullanan kesim var. Toplumsal bir olay ile hızla yayılan bir türkü oluyor, o türkü dinlemeyen ve bundan utanan şahıslar, ”bak bende bu toplumsal olayda duyarlıyım” imajını yansıtmak için kullanıyor. Bu tarz durumlar gerçekten duyarlı insanların canını yakabiliyor. Bu durumu tersi de söz konusu, şu şekilde oluyor ki, evinde tek başına Arif Sağ, Tolga Çandar, Neşet Ertaş dinleyen adam aynı anda sosyal paylaşım sitesinde dikkat çekebileceğini düşündüğü farklı parçalar paylaşıyor.

Bağlama devam ederken ezgiye, türküler dinmez, susmaz.

Yorum Yapın, Soru Sorun

yorum

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.