Arkadaşlık ve Aşk İlişkisinin Karşılaştırılması

0
231

Aşıkların birbirlerine kurduğu tuzaklar arkadaşlık ilişkisinde olmadığı için arkadaşlık ilişkisi bireylerin daha az hazarlı ilişkilerdendir. Bu arkadaşlık ilişkileri ile aşk ilişkileri arasındaki çok genel farklar aşağıdaki gibidir. 

aşk ve arkadaşlık
aşk ve arkadaşlık

İnsanlar yapıları dolayısıyla aşkın hep iyi bir şey olması gerektiğini, öyle olduğunu var sayarlar. Ama öteki güçlü, yoğun, heyecan verici duyguların tümünde olduğu gibi, aşkta da abartmaların, yanılmaların yeri vardır. İyi bir güç olduğu kadar, zarar da verebilir. Buna karşılık, daha az heyecanlandırıcı bir ilişki olan arkadaşlıkta, tuzaklara pek rastlanmaz. Aynı zamanda birden fazla kimseye yönelik olabileceği için, arkadaşlık bir bakıma aşktan daha karmaşıktır. Ama arkadaşlıktan incinen, arkadaşlıktan ölen, başarısız bir deneyden sonra, bir daha asla kimseyle arkadaş olmayacağım diye konuşan bir kimse hiç görülmüş müdür?

Arkadaşlık, iki insan arasında tam, anlamlı ve mutlu bir ilişkidir.

Arkadaşlık ilişkisinde tek bir arkadaş olmadığı için genel ve çoğulcu bir yapı olduğu için kıskançlıkta olmaz. Kıskançlığın olmadı ilişkiler olanlara göre çok daha sağlıklı ilerlemektedir. Kıskançlığın zararları çok bariz ortadadır. Seven insanlar sevdiğini kıskanıyor denir ve bu sevgi sevilene sevene zarar vermektedir. İşte sadece bu yüzden bile arkadaşlık ilişkileri daha uzun süreli olabilmektedir. Aşk ilişkileri ise çok keskin bir sınırda ilerler. Çok büyük mutluluk ya da çok büyük üzüntüler. İnsanların teslim olduğu andır aşk. Ama arkadaşlıkta bireyler mantıklarıyla hareket eder. Üzücü sonuçlar doğmaz bu yüzden.

Yorum Yapın, Soru Sorun

yorum

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.