Akıllı Telefonlara ve Uygulama İZİNLERİNE DİKKAT EDİN !

0
259

Akıllı telefon kullanan kişiler teknolojiyi sonuna kadar kullandığını varsayabilirler. Fakat teknoloji de bu insanların bilgilerini sonuna kadar kullanıyor.  Akıllı telefonların akıllı olmasının avantajı istediğin uygulamayı indirip istediğin şekilde ihtiyacına göre telefonu kullanabilmendir. Örneğin fotoğraf makinesi almazsın, bilgisayar almazsın, mp3 çalar almazsın bunlar yerine bir akıllı telefon alırsın o her şeyi yapar. 

akilli telefon uygulamarina dikkat
akilli telefon uygulamarina dikkat

Bir akıllı telefon sahibinin akıllı telefonun nimetlerinden faydalanması için uygulama indirmesi gerekmektedir.  Telefonunun işletim sistemi ne olursa olsun, ister ios ister android olsun farketmez, her işletim sisteminin uygulamaları hemen hemen aynıdır. Yani A uygulamasını hem android de hem de ios ta bulabilirsiniz. Uygulama indirirken android için Google play store kullanırız, ios için ise Apple Store kullanırız. Bahsettiğim tehlike daha çok android işletim sistemine sahip cep telefonlarıyla google play store üzerinden indirilen programlarda görülmektedir.

Google play store üzerinden kullanmak istediğimiz bir programı bulduk, yorumlarını okuduk hatta kullanan ve tavsiye eden arkadaşlarımız var. Bu uygulamayı indirmek ve kullanmak için her şey uygun. Uygulamayı indiriyoruz ve uygulama akıllı telefonumuzda çalışabilmesi için bazı yetkileri bizden istiyor, uygulamayı kurma esnasında bu izinleri vermek zorunda kalıyoruz. Uygulamalar bizden onlara lazım olmayacak olan bir çok izin isteyebiliyor.

Dikkat etmemiz gereken nokta şu: bir uygulama örneğin bizim akıllı telefonumuzla çekilen resimlerimizi düzenleme yani photoshop yapacaksa rehberimizdeki kişilerin bilgilerini, arama kayıtlarımızı öğrenmesine gerek yok. Bu bir örnekti buna benzer herhangi bir uygulamanın kendisi için gerekli olan izinler dışında bir çok şeyin iznini aldığını görebiliyoruz. Bunu engellemenin bir yolu yok yani böyle bir photoshop programı için rehberinize ulaşmasını engelleyemezsiniz, eğer bunu engellerseniz programı kullanamazsınız.

Yani büyük şirketler bir ücretsiz uygulama yaparken diyor ki: “Arkadaş sen bu uygulamayı bedavaya indir, ben senden para almayayım sen bana bunun yerine kişisel bilgilerini, telefon görüşmelerini, rehberini, mail hesaplarını ve benzeri şekilde her türlü bilgini ver.”. Sen de tamam arkadaş ben yeter ki para ödemeyeyim her bilgimi al diyorsun uygulamanın kullanım sözleşmesini okudum anladım kabul ediyorum diyerek geçiyorsun ve bilgilerini paylaşmış oluyorsun.

Peki bu şirketler senin bilgilerini ne yapacaklar ? Örneğin rehberindeki telefon numaraları onların nasıl işine yarayabilir ?

Son zamanlarda gördüğüm bir örnekle buna hemen cevap vereyim. Bir android uygulaması gördüm, uygulamayı indiriyorsunuz hiç bir ücret ödemeden. Uygulama bir veritabanı üzerinden çalışıyor. Bu veritabanında milyonlarca telefon numarası ve onlara ait isimler var.

Yıllardır android kullanıcılarının bilinçsizce indirdikleri uygulamalara verdikleri gereksiz izinlerle bazı şirketler telefon rehberi veritabanı oluşturmuş. Yani A uygulaması bir photoshop programı bu programı kullanan 10 bin kişinin rehber kayıtlarını veritabanlarına çektiler. Ortalama bir kişide 100 kayıt olsa bu şirketin rehber kaydı toplam 1 milyon eder. Yani 1 milyon kişinin telefon numarasına ulaşmış olurlar.

Bu veritabanı üzerinden çalışan uygulamayı cep telefonunuza indirdiğiniz zaman kim olduğunu bilmediğiniz bir kişinin cep telefonu numarasını yazıyorsunuz ve arama yapıyorsunuz, bu arama telefon görüşmesi araması değil veri tabanı içerisinde kim olduğunun bulunması için yapılan arama. Uygulama size yanıt veriyor, isim ve soy isim olarak.

Sonuç olarak indirdiğimiz uygulamaların  hangi izinleri istediğine çok dikkat etmeliyiz. Programların ihtiyaçları oldukları ve olmadıkları izinleri ayırt edemeyecek durumdaysak bir bilene sormalıyız.

Bir telefon uygulamasının neler yapabileceğini tahmin bile edemezsiniz.

Yorum Yapın, Soru Sorun

yorum

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.