Ağlayan Çocuklar Aslında Ne Demek İstiyor?

0
610

Ağlayan Çocuklar Aslında Ne Demek İstiyor?

Bu yazıda geçen çocuk ağlaması, bir çocuğun sürekli ağlaması ya da çocukların genel olarak ağlaması canı yanan çocuğun istemsiz olarak gözünden yaşlar gelerek ağlamasından çok farklıdır. Çocuklar ağlamayı istemsiz olarak gerçekleştirir fakat ağlamasının sonuçlarını görerek bu davranışının yani ağlamasının sıklığını arttırabilir. Sıklık arttığında klinik olarak ağlamak her yerde her şekilde görülmeye başlar ve ebeveynleri rahatsız eden bir durum haline dönüşür.

Çocukların Sürekli Ağlaması

aglayan-çocuklar
aglayan-çocuklar

Örnek vermek gerekirse çikolata isteyen bir çocuğa evebeynleri hayır çikolata alamayız dedi ve hemen ardından çocuk üzgün olduğu için gözünden yaşlar geldi belki de ağladı. Bu onun çaresizliğinden ve üzgünlüğündendir ya da çikolata isteyen çocuk ayağını yere vurdu ve canı yandı gözlerinden yaşlar gelerek ağladı. Her iki durumda da evebeynler çocuklarına ağladığı için istedikleri şeyi verirler, yani çikolata alırlar.

Çocuğum Neden Ağlıyor?

Şimdi bu iki durumu da inceleyelim. İki durumda da çocuğa hayır denen şey çocuğun ağlamasından sonra evet haline dönüştü. Bunu yaşayan çocuk koşullanır. Hayırları evet’e çevirebilmek için ağlama davranışı gösterir. Bu ağlama onun canının yandığından ya da çok üzüldüğünden değil bu ağlama özellikle onun açısından bakılırsa sizin davranışlarınızı değiştirmek içindir, sizin hayırlarınızı evete dönüştürmek içindir.  Siz çocuğun davranışlarını değiştirmek isterken, çocuklar sizlerin davranışlarını değiştirebilirler.  Siz çocuğunuz ağlıyor diye merhamet gösterip çocuğunuza istediğini verirken o da bunu alışkanlık haline getiriyor ve halinden de çok memnun oluyor.  Çocuğunuz sizi parmağında oynatıyor, bir şeyi çok isterse artık ağlama davranışı gösteriyor ki siz onun isteğini yerine getirin diye.

Ağlayan Çocukların Lider Özellikleri

Bir süre sonra bu tarz ağlayan çocuklarda liderlik özelliği ön plana çıkıyor. Ama sadece ailesine karşı… Sadece ağladığı zaman istediğini yapan insanlara karşı alfa oluyor, lider oluyor. İstediği herşeyin olduğu bir yerde kim lider olmaz ki ?

Ağlayan Çocuklar İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

Sizde çocuğunuzun ağlamasını çok iyi analiz edin, neden ağladığına odaklanın. Tutarlı olan aileler hep kazanır. Hayırlarınız asla evete, evetleriniz de hayıra dönüşmesin. Çocuğunuz artık bişeyleri değiştirmek için ağlamaya başladıysa bunun önlemini bir profesyonelden almalısınız çünkü ileri seviyelerde kendisine vurma, elini ısırma, kafasına vurma, kendini yerden yere atma, öksürme ya da boğuluyor gibi yapma şekilleriyle daha da kötü kendisine ve çevresine zarar verebilecek durumlara gelebilir. Bir profesyonel yardımı almaktan çekinmeyin artık her çocuk özel, her çocuğa yardımcı olmak gerekiyor.

Çocuklar neden herşeyi ağlayarak istiyor?

İşin aslı bu tarz ağlayan çocukların bu problemli davranışının çözümü çocukla olmaz, nedeni de çocuk değil. Ailenin tutarsız davranışları çocukları bu hale getirir ve ailenin tutarlı davranışları da çocuğu bu halden kurtarır.

Bir özel eğitim öğretmeni olarak çok sık karşılaştığımız çocuk ağlaması, çocuklarda ağlama, ağlayan çocuk üzerine bir yazı yazdım.

Konu ile ilgili ya da diğer davranış problemleri ile ilgili sorularınızı yorum bırakarak sorabilirsiniz.

Etiketler: ağlayan çocuk, ağlayan çocuklar, çocuğum çok ağlıyor, çocuğum sürekli ağlıyor, çocuk ağlaması, ağlak çocuk, ağlayan çocuklar için çözüm

Yorum Yapın, Soru Sorun

yorum

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.