Afrika Kıtasının Bölünmesinin Yarattığı Sorunlar

0
461

Afrika  Kıtasındaki bölünmenin yarattığı sorunlar: 

Afrika kıtasının soyut sınırlarla keyfi biçimde oluşturulmuş devletlere bölünmesi, iç ve dış çatışmaları körüklemişti.

afrikanın bölünmesi ve afrika birliği örgütü
afrikanın bölünmesi ve afrika birliği örgütü

Afrika Birliği Örgütü’nün 1963’te açıkladığı “sınırların dokunulmazlığı” ilkesi iki sorun yarattı. Bunlardan birincisi aynı kültür ve dil ailesine bağlı toplulukların sınırlarla bölünmesinin, bölgesel gerginlikler yaratmasıdır (sözgelimi, 1976 başında patlak veren ve Somali’de bütünlüğün sağlanmasını hedef alan Ogaden çatışması).

İkinci sorun daha da önemlidir. Gerçekten Afrika’nın küçük ulusal birimlere ayrılması sömürge döneminden kalma bir olaydır: Afrikalı siyasetçilerin küçük devletleri bölgesel bütünlükler biçiminde birleştirememeleri bu küçük ülkelerin gelişmiş ülkelere iktisadi bağımlılıklarını artırdı.

İktisadi yapıların bağımlılığı siyasi rejimleri de güçsüzleştirdi, özellikle Zenci Afrika’da hükümet darbelerinin birbirini izlemesine neden oldu. Günümüzde yirmi kadar devlette yönetim örgütlenmiş tek güç olan ordunun elindedir. Yönetimin sivillerle olduğu ülkelerin büyük bölümündeyse çoğulcu sistemin yerine tek partiye ve güçlü öndere dayanan sistem almıştır. Afrika’daki bu durumdan yararlanan büyük devletler (SSBC ve ABD) hammadde bakımından çok zengin olan kıtayla bazen herhangi bir kurtuluş hareketini desteklemek görünümü altında müdahale etmekte bazen de tersine uluslararası hukuk ilişkilerini (sınırların dokunulmazlığı) koruma bahanesiyle bölünme tehdidi altındaki ülkelere yardım etmektedirler. (SSBC’nin 1979’da Eritre’ye karşı Etyopya’ya yardım etmesi). Öte yandan eski sömürgeci devletler de, Afrika ülkeleriyle kurmuş oldukları ayrıcalıklı ilişkileri koruma amacıyla 1975’ten bu yana günden güne müdahaleci eğilimlerini artırmaktadırlar. (Fransa’nın mart 1977’de Fransızca konuşan ve sanayi açısından Fransa’ya bağımlı olan Zaire’ye asker göndermesi; vb.)

Yorum Yapın, Soru Sorun

yorum

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.