Afrika Ağaç Heykelleri ve Afrika Tören Maskeleri

0
558

AĞAÇ HEYKELLER

Savana ve orman halkları olan Afrikalılar ellerindeki yalın araçlara en uygun teknik ağaç oymacılığını benimsemiş gerek öbür ham maddelerden gerek heykelciliğin dışında kalan tekniklerden çok ender yararlanmışlardır.

afrika sanatı, afrika maskeleri, afrika heykelcilik
afrika sanatı, afrika maskeleri, afrika heykelcilik

Doğa güçlerine egemen olan atalara ve ruhlara tapınma sırasında söz konusu ruh ve ataların çeşitli simgelerle somutlaştırılması gerektiği için heykelcilikte çoğunlukla insan figürleri işlenmiş daha az rastlanan hayvan figürleri totemciliğe özgü bazı göreneklerden kaynaklanmıştır.

Atalara tapınma sanatçının doğal bir çerçeve içinde kalmasını sağlarsa da kabile atası kavramının soyutluğu nedeniyle de gerçekçilikten uzaklaşmasına yol açar. Yoğunlaştırılmış kişisel özellikten arındırılmış bir görüntü görünmeyen ruhları ve öbür dünyayla ilgili efsanelerdeki kişileri daha iyi canlandıracaktır. Heykellerde genellikle el ve ayakların işlenmemiş olması ve küçültülmüş bedenlerin orantısızlığı bu düşünceyi doğrulayan niteliklerdir. Gözlere ise ayrı bir önem verilir. Ender olarak açık bazende patlak görünümleriyle biçimlendirilen gözler genellikle ölüm ya da düş hareketsizliği içinde canlandırılır. Yaşam gücünün yerleştiği yer sayılan baş üstünde de önemle durulur. Törenin özel gereklerine uygun olarak sanatçı doğurganlık dişilik ya da erkeklik gibi nitelikleri vurgular.

TÖREN MASKELERİ

Heykelcilikle aynı özellikleri taşıyan maske sanatı Afrika’nın her yöresinde önemli yer tutar. Hatta bazı topluluklarda bütünüyle ön plana çıkar. Söz gelimi Gabon’da yaşayan Bakveleler heykel yapmazlar ama kalp biçimindeki maskeleriyle ün salmışlardır. Tören maskelerinde geleneksel örneklere titizlikle bağlı kalındığı için sanatçının kişisel duygu ve düşüncelerini yansıtması imkansızdır.

Yorum Yapın, Soru Sorun

yorum

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.