Afganistan Hakkında Genel Bilgiler – Afganistan Coğrafyası

0
3824

Orta Asya’da devlet. Sovyet Orta Asyası, İran ve Pakistan arasında yer alan, tarih boyunca çeşitli işgallere uğraşan, çevresinde çeşitli imparatorluklar kurulup yıkılan Afganistan, eski İpek Yolu’nu oluşturan yollar demetinin kesişme noktasında yer alır.

afganistan tarihi
afganistan coğrafyası

Yüz elli yıl boyunca (XVIII. yy’dan XIX. yy’a kadar) İngiliz sömürgeciliğine direnerek her türlü yabancı etkiye kapalı kalmış, iktisadi gelişmesi için gerekli büyük ticaret yollarını açmaya yanaşmamıştır. Günümüzdeyse on beş yılı aşan bir savaşım döneminin tam anlamıyla sona erdirilememesinin sıkıntılarını yaşamaktadır.

COĞRAFYA

Ortalama yükseltisi 1200 metre olan Afganistan’da, doğudan batıya doğru birbirine koşut uzanan üç bölge ayırt edilebilir: Kuzey Bölgesi, Orta Bölge, Güney Bölgesi.

  • Yüzölçümü: 650.000 m²
  • Nüfusu: 14.825.000 (1991)
  • Başkenti: Kabil (1.424.000)
  • Resmi Dili: Peştu Dili
  • Dini: İslam (sunni %90, şii ve ismaili %10)

Kuzey bölgesindeki bozkıarda yer alan iller, Hazar Denizi‘ne doğru uzanır ve Amuderya ırmağıyla sınırlanırlar. Yer yer otlarla kaplı bu kumluk ovaların aralarında, güney kuzey doğrultusunda akan ırmakların suladığı tarım topraklarına rastlanır. Orta bölgede, Pamir’den doğan ve başlıca bölümü Hindukuş dağlarının oluşturduğu yelpaze biçiminde dağlar batıya ve güneydoğuya doğru uzanırlar. Ortalam yükseltisi 4.500 m olan, en yüksek noktalarının yükseltisi 6000 m – 7000 m arasında değişen Hindukuş dağlarında, Akdeniz tipi bir bitki örtüsü egemendir. Aynı zamanda bölgenin su ayrımı çizgisini de oluşturan Hindukuş dağlarından kaynaklanan akarsular ve selsuları, eteklerdeki çöllerde yok olup gider. Aral-Hazar havzasını Heri Rud, Murgap, Amuderya ve kolları, Sistan (ya da Seistan) çanağıysa Hilmend ve Ferah Rud ile İndus ırmağının kolları olan Kabil ve Kunar ırmaklarını sular. Güney bölgesinde çöller ve vahalar, İran yaylası ile Hindistan arasındaki ıssız bölgede oluşturur.

İklim bakımından Afganistan, Yakındoğu’ya bağlanır. Kara ikliminin egemen olduğu ülkede, mevsimler arası sıcaklık farkları 80°C ‘ı aşabilir. (-45° C ile +45°C arasında).  Yazlar kurak , ilkbahar bol yağmurlu, kışlar aşırı kar yağışlıdır.

Yorum Yapın, Soru Sorun

yorum

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.