Acıyı sevmek olur mu?

1
452

   Bazılarımız acı çekmekten hoşlanır, bu acı bedensel veya ruhsal olabilir. Biz bu yazımızda ruhsal acı çekenleri ele alıcaz. Acıyı sevmek olur mu olmaz mı ?

 Mazoşist; kendine acı çektirmekten hoşlanan kişi olarak tabir edilir ki bunun soyu taaa fransalardan geliyor. Lepold Van Sacher isimli abimiz çıkartmış bunu bizim türkler de çok sevmiş. Yapılan araştırmalara göre Türkiye’de her 10 kişiden 5 i acı çekmekten hoşlanıyor. Güzel rakam .’Ruhsal Acı Çekmek’ olayını ben çevremden esinlenerek sizlere aktaracağım. Zira 24 senelik gönül abla mesleğimden ötürü bir çok vakayla karşılaştım :) 

 Çok sevdiğiniz bir sevgiliniz oluyor gel zaman git zaman bir problem yaşıyorsunuz ve tabi ki kolay olan ayrılmayı tercih ediyorsunuz, kuyruğu dikip çekip gidiyorsunuz. Sanıyorsunuz ki o size mutlaka döner, nasıl olsa bir şekilde konuşuruz,umursamıyorsunuz. Ama o işler öyle olmuyor ne gelen var ne giden hatta o hayatından gayet memnun görünüyor. İşte can havliyle acı çekme olayı orda başlıyor. Dönmek istiyorsunuz dönemiyorsunuz, uzak durmak istiyorsunuz duramıyorsunuz… Stalklar başlıyor, her gün profil kontrolü, nerdeymiş, ne yapmış. Gelsin mi rakılar?

 Başkaları hayatınıza girmeye çalışıyor, girer gibi oluyor ama o eskisine hissettiğiniz, sevgi sandığınız acı daha baskın oluyor, başkasıyla da olmuyor. Düzelir gibi oluyorsunuz çalan tek bir şarkı da hooop acının kucağındasınız. Bu durum sizde bağışıklık yapmaya başlıyor, bundan sonraki yaşadığınız her ilişkide acı istiyorsunuz yani; mesaj atmasın,aramasın,merak ettirsin,arada çekip çekip gitsin mendillere boğulayım vs. İyi giden bir ilişki de hemen sorun yaratma isteği başlıyor.

Acıyı sevmek olur mu
Acıyı sevmek olur mu

  Her istediğinize tamam diyen hiç sorun çıkarmayan insanlar sıkıcı gelmeye başlıyor. Ha bu arada sizde bunu başkalarına bulaştırmaya çalışıyorsunuz, sizi seven birilerine ayda bir mesaj atıp ‘ beni özledin mi?’ gibi sorular sorup hayatını çorba yapıp yolunuza devam ediyorsunuz. Buda sizin için ‘ego tatmini’ oluyor. Acı çekme isteğinizi bir bastırsanız aslında iyi çocuklarsınız da olmuyor işte. 

Acıyı sevmek olur mu,  Sadomazoşizm sayılır mı?

Bu durumun başka bir boyutu daha var ki ‘Sadomazoşizm’. Bu cinsel birliktelikte kendisine acı verilmesinden hoşlanan kişi. Kişiden kişiye değişiklik gösteriyor tabi bazıları ruhsal acıyla yetinirken bazıları ise cinsellikte de bu doyuma ulaşmak istiyor ki bu isteğin altında da biraz aile yatıyor. Küçüklüğünden bu yana  aile bireyleriyle anlaşmazlık yaşayan kişiler sürekli bir aşırılık isteği içinde oluyorlar.

  Velhasıl kelam;

bu durumdan psikolog yardımıyla kurtulabilirsiniz. Biliyorum kurtulmak istemiyorsunuz :) Belki de kendinizden haberiniz yoktu şimdi oldu. Naçizane tavsiyem var ki; her şey kendinizi sevmekle başlar kendinizi sevin, hoş kalın. Acıyı sevmek olur mu tabi ki de olmaz, olmamalı.

 

Yorum Yapın, Soru Sorun

yorum

1 YORUM

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.