2013 YÖK Kararından Sonra Eğitim Fakülteleri Kapatıldığında Ne Olacak?

0
525

YÖK’ün Eğitim Fakültelerini kapatma kararı almadan önce öğrenci alımını durdurur. Sonra fakültelerin bir çok bölümünü kapatır. Kapanan bölümler için tek dileğimiz o alandan mezun bekleyen öğretmenlerin atanmasıdır. 

2013 yök eğitim fakülteleri
2013 yök eğitim fakülteleri

Eğitim fakültesi bölümlerinin kapatılması ya da bir süre bu bölümlere öğrenci alınmaması öğretmen yetiştirilmeyeceğinin anlamına gelmiyor. Bu sadece bir başlangıç. Fen-edebiyat fakülteleri uzun bir süredir öğretmen eğitiminin kendi bünyelerinde olması için verdikleri mücadeleyi kazanmaya çok yaklaştı hatta kazandı. Durum medyaya henüz yansıtılmasa da YÖK tarafından üniversite rektörlüklerine 2013 yılında eğitim fakültelerinin sadece 5 bölümüne öğrenci alımı yapılacağına dair resmi yazı bugün gönderilmiş. Dahası orta-öğretim bölümlerinin yani matematik, fizik, tarih öğretmenliği gibi lise öğretmenliği bölümlerinin tamamen kapatılması söz konusu. Bu konu da üniversitelerde yapılan sempozyumlarda hocalar ve YÖK yetkilileri tarafından tartışılan bir konudur. Branş öğretmenlerinin fen fakülteleri tarafından yetiştirilmesi ve daha sonra öğretmen olmak isteyen öğrencilere de formasyon verilmesine ilişkin kararların alındığı söylentiler arasındadır.

Bu haber daha önceki yazımızda biraz yanlış anlaşıldı. Sanıldı ki “artık öğretmen alınmayacak, öğretmen atanmayacak, eski mezunlar atanacak”. Böyle düşünmek doğru değildir çünkü ne olacağı belli değildir. 2013 KPSS sınavı sonrasında fen-edebiyat fakülteleri mezunlarına öğretmen olma hakkı verilirse atanmadan bekleyen öğretmen adayları beklemeye devam etmek zorunda kalır maalesef. Anlatılmak istenen konu daha önceki yazılarımızda yanlış anlaşıldı. Saçma sapan yorumlar yapıldı. Kimisi atanacağını sandı, kimisi üniversiteden mezun olamayacağını sandı.

Yorum Yapın, Soru Sorun

yorum

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.